IBM, Blockchain Platformu Oluşturmak için 3 Avrupa Güç Şebekesi ile Çalışıyor

IBM, yenilenebilir enerji kaynaklarına geçişi kolaylaştırmak için Avrupa'nın üç elektrik şebekesi operatörü ile yeni bir blockchain konsorsiyumu oluşturdu.

Bu, gücün tüketilme biçimini merkeziyetçilik ve demokratikleştirme yönünde önemli bir adımdır; bu, eğer ülkeler 2050 karbon azaltma hedeflerine ulaşacaksa gereklidir . Yeni Equigy platformu, Hollanda ve Almanya’nın bir bölümünü kapsayan bir şebeke sağlayıcısı olan TenneT tarafından destekleniyor. İtalya’yı kapsayan Terna; ve İsviçre’yi kapsayan Swissgrid. Blockchain teknolojisi, elektrikli araçlarını (EV) şarj eden veya ev pilleri kullanan tüketicilerin üç iletim sistemi operatörü (TSO) ile etkileşime girebilmeleri için bir muhasebe sistemi olarak kullanılacak.

Rüzgar veya güneş gibi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla ilgili zorluklardan biri, elektrik üretiminin artık kömür veya gaz yakıtlı santrallerde olduğu gibi tahmin edilebilir olmamasıdır. Yeşil enerji dalgalanması sorunu, birçoğu ulaşım ihtiyaçlarını sürekli olarak elektrik şebekesine kaydıran tüketiciler tarafından ele alınabilir (petrol gözlerimizin önünde mahsur kalan bir varlık haline gelmektedir ).

Bir blok zincir, bu durumda Big Blue tarafından tercih edilen Linux’a bağlı Hyperledger Fabric protokolü, Equigy‘nin sınırlar boyunca birleşik bir sistem oluşturmaya yardımcı olacağını belirttiği tüketiciler, toplayıcılar ve TSO’lar arasında şarj verilerini paylaşmak için güvenilir bir omurga olarak çalışır.

IBM’in Enerji, Çevre ve Yardımcı Hizmetler biriminden Leo Dijkstra, “Tüm bu yenilenebilir varlıklar ve kullanan insanlar ile olan sorunun nedenini de çözebiliriz” dedi. “Birlikte ölçeklenebilirlerse, esnek güç için pazara katılmak mümkündür.” diye belirtti.

Örneğin, 10 kilowatt’ta şarj edilen 100 elektrikli araç, tipik olarak esnek güç piyasalarında işlem gören en küçük artış olan bir megawatt esnek güce eşittir, diyor Dijkstra. Sürekli artan sayıda elektrikli araçları toplayarak, o pazardaki büyük oyuncuların etkisini eşitlemek mümkün hale geliyor.

Dijkstra“Esnek güç piyasası tipik olarak, büyük şirketlerin ya enerji santralleri ya da büyük endüstriyel tesislerle oynadığı yerdir. Blok zinciri, sistemi güvenilir ve demokratik hale getirmenin bir yolu olarak gördük, böylece ev aletleri TSO tarafından katılabilir ve güvenilebilir.” Dedi.

anlık kripto

Related articles

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img