İhtiyaçlarınız için en iyi kripto para borsası nasıl seçilir?

Bitcoin ve kripto para birimi alanı büyümeye devam ederken, şu anda çok çeşitli kripto borsaları var. İhtiyaçlarınız için en iyi kripto para borsasını seçmek göz korkutucu bir deneyim olabilir. Bu kılavuzda, gereksinimleriniz için doğru değişimi nasıl seçeceğinizi inceliyoruz.

Başlangıç ​​olarak, herhangi bir kripto para biriminiz yoksa, para yatırmanıza izin veren bir değişim aramalısınız. Genellikle, bu alanda ulusal bir para birimi fiat para birimi olarak adlandırılır. Örneğin, birçok popüler borsa, işlem çifti olarak USD’ye Bitcoin teklif ederken, bazıları sadece fiat içermeyen kripto para birimleri arasında ticarete odaklanıyor.

Bu nedenle, herhangi bir kripto paranız yoksa, fiat para birimi yatırmanıza izin verecek bir değişim bulmak akıllıca olacaktır ve sonra ya fiat ile satın almaya / ticaret yapmaya başlayabilir veya paranızı kripto haline getirebilirsiniz. Bunun için ülkenizde veya ikamet ettiğiniz ülkeyi ağır şekilde destekleyen bir borsa kullanmanız önerilir. Muhtemelen bir kimlik belgesi göndermeniz istenecektir, bu yüzden de hazır bulundurun.

Merkezi ve merkezi olmayan arasında seçim yapma

Bu alandaki iki ortak terim ‘merkezileştirilmiş’ ve ‘dağıtılmış’ dır.

Merkezi ve merkezi olmayan borsalar arasındaki temel farklılıkları bilmek, ihtiyaçlarınız için en iyi kripto para borsasını seçmeniz için gerekli olacaktır. Merkezileştirilmiş, tekil, kontrol eden bir varlık tarafından yönetilen bir sistemi ifade eder – örneğin, bir hükümet veya banka. Merkezi olmayan, herhangi bir tek yetkili tarafça yönetilmeyen ve bunun yerine dağıtılmış bir ağ tarafından desteklenen bir sistem anlamına gelir. Dağıtılmış ağ, bir ağa / sisteme güç sağlamak için bir araya gelen bir dizi aygıttır (düğüm), böylece bir saldırı durumunda hedef olacak tek bir konum kalmaz. Ayrıca, merkezi olmayan bir sistem insanlar tarafından kontrol edilmektedir.

Artık bu iki terimi daha iyi anladığınıza göre, merkezi ve merkezi olmayan borsaları araştırabiliriz.

Merkezi bir borsa veya CEX, geleneksel borsaya benzer şekilde çalışır. Alıcılar ve satıcılar bu hizmeti kriptolarını satın almak, ticaret yapmak veya satmak için kullanabilirler. Borsa daha sonra aracıyı – anlaşmayı simgeleyen parti – rolünü oynar. Merkezi borsaların yeni başlayanlar için kullanımı genellikle daha kolaydır.

Merkezi olmayan bir borsa veya DEX, fonlarınızı CEX’in yaptığı gibi depolamaz. Aracı bulunmadığından, bir DEX eşler arası ticareti kolaylaştırır. Merkezileştirilmedikleri ve bu nedenle işlemi çalıştıran merkezi bir sunucuya / cihaza sahip olmadıkları için, bir CEX’ten hacklenmesi önemli ölçüde daha zordur. Ancak bu, kullanıcıların kendilerini paralarından kilitlemeye karşı daha savunmasız oldukları anlamına gelir. DEX’ler için bir başka dezavantaj, değişimi kullanan kişilerin eksikliği varsa, düşük hacimli ve düşük likidite dönemleri olabilmesidir.

Sonunda, hem CEX’lerin hem de DEX’lerin güçlü yönleri ve sınırlamaları vardır. Sizin için doğru olanı seçmek, nihayetinde kripto para ile bir CEX’e güvenmek veya ek güvenlikleri için bir DEX seçmek arasında bir karar olacaktır. Şu anda her iki dünyanın da en iyisini sağlamak için hibrid borsalar geliştirilmektedir; bir DEX’in güvenliği ile bir CEX’in işlevselliği ve likiditesi. Ancak, şu anda, canlı bir hibrit değişimi olana kadar bir CEX veya DEX arasında karar vermeniz gerekecek.

Doğru eşleşmeleri bulma

Yukarıda belirtildiği gibi, Bitcoin ile fiat ticareti seçeneği bir dizi borsada yaygındır, ancak bazıları sadece kripto ile ilgilenebilir. ‘Eşleşmeleri’ listelemek borsalara özgüdür. Genellikle, bu eşlemeler kısaltılır, bu yüzden kısaltmaları bilmiyorsanız, neye atıfta bulunduklarını belirlemekte zorlanabilirsiniz. Aşağıda, CoinMarketCap’e göre mevcut en iyi 10 jetonun kısaltılmış adları verilmiştir.

 1. Bitcoin – BTC
 2. Dalgalanma – XRP
 3. Ethereum – ETH
 4. EOS – EOS
 5. Yıldız – XLM
 6. Bitcoin Cash – BCH
 7. Urgan – USDT
 8. Litecoin – LTC
 9. Bitcoin SV – BSV
 10. Tron – TRX

Likidite

Likidite, belirli bir piyasada alım satım kolaylığı anlamına gelir. Örneğin, yüksek likidite, şu anda bu pazarda yüksek miktarda alıcı ve satıcı bulunduğunu düşündürmektedir. Yüksek bir likidite genellikle daha iyi fiyat keşfi sağlar ve işlemlerin daha hızlı tamamlanmasını sağlar, çünkü bu olumlu bir eğilimdir.

Güvenlik

Güvenlik, ihtiyaçlarınız için en iyi kripto para birimi değişimini seçmede büyük bir faktördür. Örneğin, kripto parayı nasıl koruyacağınız hakkında çok şey bilmiyorsanız, ideal olarak yüksek düzeyde güvenlik sağlayabilecek bir değişim arayışında olacaksınız. Tam tersiyseniz ve kripto parayı nasıl koruyacağınızı tam olarak anlarsanız, güvenliğinizi kendiniz yönetmeyi tercih edebilirsiniz.

 • Soğuk hava depoları ve depozitler : Soğuk hava depolarına erişiminiz yoksa, bu depolardan birinde bir borsa arayın. Soğuk hava deposu genellikle kriptoyu çevrimdışı olarak saklamak için bir yer anlamına gelir, yani bir bilgisayar korsanının erişemeyeceği anlamına gelir. Bu, paranızı güvende tutmanın en güçlü yöntemlerinden biridir.
 • İki faktörlü kimlik doğrulama (2FA) : Bu, ek bir güvenlik katmanı olduğu için borsalar ve kripto para cüzdanları için yaygındır. 2FA sunmayan bir borsaya bakıyorsanız, yeniden değerlendirmeyi düşünün.
 • E-posta şifreleme ve doğrulama : Bu, her işlemde olduğu gibi güvenlik açısından kullanışlıdır, onay için hesabınıza gönderilen bir e-posta olacaktır. Ancak, kişisel e-postanızı bir exchange’e bağlamamanız önemle tavsiye edilir, çünkü kişisel e-posta adresiniz saldırılara açık olabilir. Bunun yerine, taze ve güvenli bir tane yapın.
 • İtibar : Bilgisayar korsanları en büyük borsalarda bile meydana geldi ve uzlaştı. Teknoloji merkezli bir dünyada, bu şaşırtıcı değil. Ancak, istediğiniz borsadaki itibarı kontrol edin. Bunun nedeni, borsaların bir kesmek için hatalı olması durumunda, kullanıcıları geri ödeyebilir . Ancak, kripto paranızı kaybederseniz ve tamamen üzerinizdeyse (uygun önlem almamanız nedeniyle), geri ödeme beklemeyin.

Ticaret ücretleri ve kullanım kolaylığı

Ticaret ücretleri sizin için en iyi kripto para borsasını seçmede önemli bir rol oynar. Alış ve satışta düşük işlem ücretleri en uygunudur çünkü marjlarınızın tükenme riskini azaltmaya yardımcı olur. Bu, normal bir tüccarsanız özellikle geçerlidir. Farklı borsalar arasında bazı karşılaştırmalar yaptığınızdan ve teklif edilen genel ücretleri kavradığınızdan emin olun.

Son olarak, kullanım kolaylığı bir değişim seçme kararınızı verebilir veya bozabilir. Yeni başlayan bir kullanıcıysanız, kullanıcı dostu bir arayüz muhtemelen daha iyi olacaktır, oysa daha deneyimli yatırımcılar daha karmaşık arayüzler arayabilirler. Yeni başlayan biriyseniz, kullanıcı dostu bir arayüzle bir değişim seçmek ve alışana kadar düşük miktarda para ile oynamak iyi bir fikir olabilir. O zaman belki daha karmaşık bir borsaya gidebilirsiniz.

Unutmayın, herhangi bir kapasitede ticaret yapmak, kripto ile çok daha fazla, uçucudur. Nihai olarak siz sorumlu olduğunuzdan aldığınız kararlardan memnun olduğunuzdan emin olun.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin, Telegram kanalımıza katılın ve Facebook sayfamızı takip edin!

anlık kripto

Related articles

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img