İkinci dereceden oylama nedir ve nasıl çalışır?

İkinci dereceli oylama, seçmenlerin faydalarını en üst düzeye çıkarmak için tercihlerini birden fazla seçeneğe göre ifade etmelerini sağlar

Bu yılın başlarında  , Harvard Üniversitesi ve Microsoft Research üyeleriyle birlikte Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin tarafından ortak olarak yazılmış bir bildiri yayınlandı. Belgede kamu mallarının finansmanı için daha iyi modellerin geliştirilmesi davası tartışılmaktadır.

Yazarlar tarafından önerilen çözüm, bu kılavuzda ikinci dereceden oylama (QV) adı verilen daha fazla tartışmak istediğim bir konsepte dayanmaktadır.

Güzelce son yayınlanan kitabında Radikal Piyasaları Glen Weyl ve Eric Posner ile açıklanabilir QV arkasındaki fikir,  seçmen faydayı maksimize etmek amacıyla birden fazla seçenekleri üzerinde kendi tercihlerini ifade etme sağlamaktır. İkinci dereceden oylama ile, herkes n² pahasına ek oy ekleyebilir.

Basit bir ifadeyle, her ek oy, iki iktidarın maliyetini artıracaktır. Üç oy kullanırsanız, dokuz jetona mal olur (3² = 9).

Vitalik, bu uzun ve kapsamlı blog yazısında kitabın yanı sıra müzayedeye dayalı oylama ve QV kavramını da tartışıyor . Ethereum’un kurucu ortağı olarak bu kadar etkili bir şekilde koyar:

  • “Kitap, her biri belirli bir reform için savunulan beş ana bölüme ayrılmıştır: öz değerlendirmeli emlak vergileri, ikinci dereceli oylama, yeni bir tür göç programı, şu anda bankaları ve diğer endüstrileri tekel gibi hareket ettiren büyük finansal holdingleri parçalamak ilk bakışta rekabetçi gibi görünüyorlar ve kişisel verileri satmak için pazarlıyorlar. ”

Şimdi açık artırma tabanlı oylamaya ve QV sistemlerinin nasıl çalıştığına bakalım.

Açık artırmaya dayalı oylama

Açık artırmaya dayalı oylama, seçmenlerin tercihlerini ‘bir kişi, bir oy’ (OPOV) sistemleriyle verimli bir şekilde ifade edemediğini varsayar.

Bu nedenle, açık artırmaya dayalı oylama, bir oy vermenin yanı sıra bir ödül almanın maliyetini de üstlenir.

Yukarıdaki görüntü, fiyat tavanı olan verimsiz piyasaların genellikle nasıl çalıştığını göstermektedir. Peki bu hedefler kaldırılsaydı ne olurdu?

Açık artırma tabanlı oylama, bir maliyet ve ödül atayarak, seçmenlere tercihlerini ifade etme şansı verir. Her ek oy kullanıldıkça katlanarak artan bir maliyet varsa, seçmenler davranışı tercihlerine göre uyarlayabilirler.

Her zamanki OPOV yöntemi yerine QV, seçmen başına maksimum sayıda puan (veya jeton) belirler ve her bireyin tek bir seçeneğe birden fazla oy vermesine izin verir. Daha fazla oy kullanıldıkça maliyet artar – oy vermek için bir tür zorluk düzenlemesi.

Maliyet, oy sayısıyla ikisinin gücüyle orantılıdır.

Kavramı açıklamak için bir örnek verelim. Bir seçimde 10 parti olduğunu düşünün ve tek bir oy kullanmak yerine harcamak için 10 puanınız (veya simgeleriniz) var.

Oy pusulasına baktığınızda, hoşunuza giden iki seçenek var ve üçüncü bir seçenek de uygun.

Tercihlerinizi olasılık açısından dağıtalım:

  • Parti A:% 50
  • Parti B:% 35
  • Parti C:% 15

Şimdi diyelim ki tercihlerinize uyuyorsunuz ve oy sayısını buna göre dağıtacaksınız.

Bu durumda, iki ana seçeneğiniz olur:

  1. Parti A (3² = 9) için üç, B Partisi için de bir oy kullandı.
  2. Parti A için iki oy (2² = 4), Parti B için iki oy ve Parti C için bir oy (bir jeton kaldı)

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin, Telegram kanalımıza katılın ve Facebook sayfamızı takip edin!

anlık kripto

Related articles

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img