İlk Para Teklifi (ICO) nedir?

ICO, yeni kripto para birimi işletmeleri tarafından sermaye artırmak için kullanılan kitle fonlaması tekniğidir . Bir ICO’da, yeni oluşturulan kripto para birimlerinin bazı kısımları projeyi desteklemek isteyen insanlara satılıyor. Bitcoin gibi diğer yerleşik kripto para birimleri karşılığında satılır veya potansiyel olarak fiat para birimi ile satın alınabilir.

ICO’lar, yatırımcılardan yatırım tutarı almayı ve piyasaya sürülecek proje ile ilgili bazı özellikler sağlamayı içeren bir token satışı veya kalabalık satışı olarak tanımlanabilir  .

Herhangi bir çalışkan kripto meraklısı destek için bir token seçmek için bir turnusol testine ihtiyaç duyduğundan ICO’lar yararlı olabilir. Bununla birlikte, bir ICO’ya yatırım yapmadan önce, özellikle yeni şirketin ve planlarının çevresinde, şirketin ve ICO’nun meşru olmasını sağlamak için biraz araştırma yapmalısınız.

ICO’ları anlama – kısa bir geçmiş

ICO’lar ilk olarak Mastercoin , Ethereum ve Karmacoin gibi şirketler tarafından gerçekleştirildi . İlk token satışı Mastercoin tarafından Temmuz 2013’te gerçekleştirildi. Ethereum, 2014 yılında en önemli ICO’lardan birini toplam 18 milyon dolar toplayarak gerçekleştirdi. Projenin ilk 12 saati içinde 2.3 milyon dolar ile karşılaştırılabilir 3.700 Bitcoin yükselterek en hızlı satan ICO için rekor kırdılar.

Mayıs 2017’de yaklaşık 20 ICO teklifi vardı. Örneğin, yeni bir internet tarayıcısı olan Brave, 30 saniyede yaklaşık 35 milyon dolar üreten bir ICO gerçekleştirdi. Ağustos 2017 sonuna kadar, yıl başından bu yana toplam 1,1 milyar dolar değerinde 89 ICO para satışı gerçekleştirildi.

Kik, Eylül 2017’de ilk ana akım ICO’yu gerçekleştirdi. Ancak, sosyal medyada yanlış bir URL’nin dolaşımı yoluyla şüpheli etkinlik nedeniyle proje kesintiye uğradı. Ripple daha sonra Bitcoin ve fiat karşılığında yatırımcılara 1 milyar dolarlık XRP jetonları satarak ICO’ların potansiyelini vurguladı.

Bugün, ICO satışları her ay yaklaşık 50 jeton satışı ile giderek daha popüler hale geldi. 2017 yılının başından bu yana, ICO’ların sayısı katlanarak artıyor ve en az 2 milyar dolarlık token satışları etkili bir şekilde gerçekleştiriliyor. Bu, ICO’ların yeni kripto para birimi işletmeleri tarafından fon toplamak için kullanılan bir tavada flaş tekniği olmayacağını kanıtlıyor. ICO’lar kalmak için buradalar.

Günümüzde, ICO token satışları her gün başlayan bir dizi yeni ICO ile son derece popüler. Kripto para uzmanları tarafından bu yıl yapılan token satışlarının toplam 4 milyar doların üzerinde olacağı tahminleri yapıldı.

Zaten halka arzlarımız var, Peki ICO’lara ne gerek var?

İlk Halka Arz (Halka Arz), yatırımcılara bir şirketin mülkiyetinde hisse verildiği ICO’lara benzer bir prosedürdür. Bu, finansörlerin, işletmenin başarılı olması durumunda değerde artabilecek olan madeni paraları satın aldığı bir ICO’nun aksine.

ICO’lar ile destekçiler, yeni kripto para birimini, değer arttıkça kar elde etmek amacıyla satın alıyor. Bu, borsadan satın aldıkları pay arttığında kar kazanan kişilere benzer. Bununla birlikte, ICO’lar borsadan hisse satın almaktan farklıdır, çünkü yeni jetonlara yatırım yaparken şirketin sahipliğinden pay almazsınız.

ICO’lar nasıl yapılır?

Bir ICO aracılığıyla sermaye artırmak isteyen bir kripto para birimi şirketinin, bir proje açıklaması, proje amacı, yatırım gereksinimleri, şirket tarafından tutulacak tokenlerin bir kısmı, ICO kampanyasının zaman dilimi ve türleri gibi bazı bilgileri sağlaması gerekir. proje tarafından kabul edilen sanal para birimleri. İlgilenen reklamverenler, bir anlaşma yapmadan önce satıcıya e-posta gönderebilir ve proje hakkında daha fazla bilgi isteyebilir. Proje için gerekli miktarı arttırırlarsa, projeyi tamamlamak için plan yaparlar. Aksi takdirde, nakit parayı yatırımcılara iade ederler.

Şimdiye kadar, ICO fonlarının çoğu Bitcoin (BTC) veya Ether (ETH) yoluyla toplandı. Bir ICO sırasında şirket, fonların gönderileceği bir Ethereum veya Bitcoin adresi sağlar ve ardından ilgili web sayfasında gösterir. Prosedür, bir çek hesabı açmak ve daha sonra nakit gönderebilmeleri için belirli bir web sayfasında bunları sergilemekle aynıdır.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin, Telegram kanalımıza katılın ve Facebook sayfamızı takip edin!

anlık kripto

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Related articles

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img