İran, ‘Para Kaçakçılığı’ Yasaları Uyarınca Kriptolarda Kısıtlamaya Gidiyor

İran hükümeti kripto para piyasalarına daha önce hiç olmadığı kadar riskli ve kafa karıştırıcı kanallar açtı.

İranlı haber kuruluşu ArzDigital’e göre, parlamento bu hafta mevcut “ döviz kaçakçılığı ” na ve döviz değişim düzenlemelerine kripto para birimi eklemek için bir teklif yayınladı . Bu ileriye yönelik düzenlemenin sonucu, İranlı girişimcilerin yerel yetkililer tarafından kısıtlanması veya Amerikalılar tarafından yaptırım uygulanması riskinin artmasıdır .

Yasa, İran’ın kripto borsalarının İran Merkez Bankası tarafından lisanslanması ve eski döviz kuru yönergelerine uyması gerektiği anlamına gelecektir , ancak mevcut borsaların lisanslama için nasıl başvurması gerektiği veya bu fyiat normlarını blockchain teknolojisine uyarlaması gerektiği açık değildir. İran hükümeti yerel kripto borsalarını kapatmak veya cezalandırmak için yapılacak her türlü hareketi önleyici olarak haklı çıkararak sermaye çıkışını bastırmak istiyor .

Bununla birlikte, İran pazarı kesinlikle yerli ve tezgah üstü yatırımcılardan oluşmuyor. Fiyat para borsalarının aksine, İran’a hizmet veren birkaç kripto para operasyonu yasal olarak diğer ülkelerde bulunmaktadır. Yeni lisanslama kılavuzunun merkezi olmayan ekosistemler için nasıl geçerli olduğu belirsizdir.

Örneğin, resmi olarak ABD’nin Delaware eyaletinde bulunan Binance’in sahip olduğu analitik sitesi CoinMarketCap, 2020 Q1’de KingMoney jetonunu listeledi .

CoinMarketCap CSO Carylyne Chan, “başvuru sürecinde ortaya çıkan göz kamaştırıcı kırmızı bayraklar yoktu” dedi.

Yine de, bu bitcoin klon jetonu şüpheli yollarla açıkça tanıtılmaktadır. Twitter bot araştırmacısı Geoff Golberg, yeni takip tarihinin “yalnızca Twitter topluluklarının CMC tarafından listelenmeye daha güçlü görünmesini sağlamak için orijinal olmayan hesaplar oluşturulduğunu” belirtti.

Kripto borsası UtByte ve KingMoney token projesinin her ikisi de İsveç’te, İsveçli İranlı işadamı Reza Khelili Dylami liderliğindeki Sweden Invest Group AB adlı bir firma altında kayıtlı görünüyor. (Dylami’ye basın zamanı ile yorum yapmak için ulaşılamadı.) Bazı Farsça blogları her iki projeyi de birbirine bağlı bir “aldatmaca” olarak etiketledi. Ne olursa olsun, sınır ötesi işlemler için İranlılara pazarlandı .

anlık kripto

Related articles

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img