İran, Türk Bitcoin Madencilik Şirketine 7,3 Milyon Dolarlık Lisans Verdi

İran, Türk merkezli bir şirket olan Iminer'e bir bitcoin madenciliği lisansı verdi. Iminer, toplamda 96.000 terahash (TH / s) hesaplama gücü ile 6.000 kuleye kadar çalışacak.

Çıkan haberlere göre, madenci İran’ın merkezi Semnan şehrinde bulunan madencilik tesisini kurmak için 7,3 milyon dolar harcadı. Raporlar, ülkenin ABD’nin ekonomik yaptırımlarının etkisini hafifletmek için bitcoin‘den yararlanmaya çalışan İran’daki en büyük madencilik çiftliğidir.

İran Sanayi, Maden ve Ticaret Bakanlığı tarafından verilen lisans, Iminer‘in Orta Doğu ülkesinde ticaret ve saklama hizmetleri sunmasına da izin verdi. 7 yaşındaki Türk şirketi, web sitesine göre kendisini “bitcoin madenciliği ve madencilik sektörüne yatırım” konusunda deneyimli olarak görüyor. Iminer, beş ülkeyi (Türkiye, Rusya, ABD, Kanada ve İran) ve 300’den fazla personeli kapsayan operasyonlara sahip olduğunu iddia ediyor.

Ukrayna ve Çin gibi uzak ülkelerden madenciler, İslam devletinin ucuz elektriğiyle çekilen İran kıyılarına akın ediyor. Ancak İran hükümetinin bitcoin’e olan çekiciliği hem politik hem de ekonomiktir, öncelikle ABD hükümetinin aşırı erişiminden kaynaklanan finansal özgürlük arzusuyla motive edilir.

Madenciliğin endüstriyel bir faaliyet ve resmi olarak tanınmasına geçen yıla kadar, hükümet kripto paralardan şüpheleniyordu ve finansal işlemlerde merkezi otoriteyi atlama yeteneklerinden endişe duyuyordu. Ancak İran, o zamandan beri 1.000’den fazla kripto madenciliği lisansı verdi.

Dünyanın üçüncü büyük petrol üreticisi olan İran, ekonominin can damarı olan petro doları ciddi ölçüde azaltan ABD’nin ekonomik yaptırımlarını atlatmak için bitcoin’den yararlanmayı umuyor . Şu an itibariyle ABD doları küresel finansal işlemlere hakim.

anlık kripto

Related articles

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img