Jack Dorsey’in Bitcoin Savunma Fonu Geliştiricileri Nasıl Savunabilir?

Eski Twitter CEO’su Jack Dorsey kısa süre önce Bitcoin açık kaynak geliştiricilerine davalarla karşı karşıya kalmasına yardımcı olmayı amaçlayan bir “Bitcoin Yasal Savunma Fonu” duyurdu.

Fon kar amacı gütmeyen bir kuruluştur. Bir aracılığıyla duyuruldu e-posta geliştiricilere yöneliktir. Dorsey’in açıkladığı gibi, çaba, bitcoin ve ürünleriyle ilgili geliştiricilerin yasal baskıya duyarlılığından kaynaklanmaktadır. “Bitcoin topluluğu şu anda çok cepheli dava konusu” dedi.

Bu çaba, popüler Lale Ticareti Davasının savunmasına gerekli gücü katacaktır. Davaya konu geliştiricilerin çoğu uygun bir yasal savunma sağlayamıyor ve ayrıca mektup, bu olayın geliştiricileri ağdaki faaliyetlerine devam etme konusunda cesaretini kırdığını iddia ediyor. Dorsey, “geliştiricileri savunmaya yardımcı olmak için koordineli ve resmi bir yanıt öneriyoruz” dedi.

“Bitcoin Yasal Savunma Fonu, yazılım geliştiricilerini aktif olarak Bitcoin ve Lightning Network, Bitcoin gizlilik protokolleri ve benzerleri gibi ilgili projeleri geliştirmekten caydıran yasal baş ağrılarını en aza indirmeyi amaçlayan kar amacı gütmeyen bir kuruluştur.”

Duyuru, geliştiricilerin bu tür bir desteği ve savaşma şansını hak ettiğini kabul eden topluluk tarafından büyük ölçüde alkışlandı. faltında TFTC Marty Bent tweetlendi:

bağırmak @jackAlex Morcos ve Martin White, Bitcoin geliştiricilerini en iyi yaptıkları şeye odaklanabilmeleri için davalarla çıkmaza girmekten korumak için adım attıkları için.”

Fon Nasıl Çalışacak?

“Bu, geliştiricilerin isterlerse yararlanabilecekleri ücretsiz ve gönüllü bir seçenektir.”

Mektubun yakın gelecekte paylaşmayı vaat ettiği Fon hakkında hala bilinmeyen detaylar var. Ancak şu anda, yönetim kurulunun büyük olasılıkla Jack Dorsey, Chaincode Labs kurucu ortağı Alex Morcos ve kaynakların tahsisine ilişkin gelecekteki kararları belirleyecek olan akademisyen Martin White tarafından oluşturulacağını biliyoruz.

Dış danışman için mali yardım sağlamanın yanı sıra, kar amacı gütmeyen kuruluş, geliştiricileri savunmada rol oynayacak gönüllü ve yarı zamanlı avukatlardan oluşan bir kadroya sahip olarak faaliyetlerine başlayacaktır.

“Bu Fonun temel amacı, geliştiricileri, savunma avukatı bulma ve tutma, dava stratejisi geliştirme ve yasal faturaları ödeme de dahil olmak üzere Bitcoin ekosistemindeki faaliyetleriyle ilgili davalardan korumaktır.”

Mektupta, Fonun “operasyonları için ek para toplamak istemediğini, ancak daha fazla yasal işlem için veya personel için ödeme yapmak gerekirse, bunu yönetim kurulunun talimatıyla yapacağını” açıklığa kavuşturuyor.

Belirtildiği gibi, finansman sağlayacakları ilk proje, birkaç geliştiriciye karşı mütevelli görevinin ihlal edildiğini iddia eden kritik bir yasal işlem olan Tulip Trading davası olacak.

İlgili Okuma | Block, Eskiden Square, Bir Bitcoin Madencilik Sistemi İnşa Ettiğini Duyurdu

Lale Ticareti Davası

Bu dava, Bitcoin Satoshi Nakamoto’nun yaratıcısı olduğunu iddia eden Avustralyalı işadamı Craig Wright’ı içeriyor, ancak topluluk onu bir dolandırıcı olarak görüyor.

Bay Wright, ilgili Bitcoin etkinliğine sahip 16 geliştiriciye 3,5 milyar sterlin (yaklaşık 4,7 milyar dolar) dava açtı. Yasal dosyalamada, 111.000 BTC’lik şifrelenmiş anahtarları bir saldırıda kaybettikten sonra, yazılım geliştiricilerin onu geri vermeyi reddettiğini iddia ediyor.

Hikayesi, para biriminin sahipliğini kanıtlayamadığını eklemiyor, ancak hukuk ekibi, geliştiricilerin yasal olarak “blok zincirine girilen meşru olmayan işlemlerden kaçınmak” için yasal olarak sorumlu olduğunu iddia ettiğinden, dava belirsiz anlatımının ötesine geçiyor.

Olumsuz sonuçlar, dijital madeni paranın faaliyetiyle ilgili geliştiriciler için birçok başka yasal işlem getirebilir.

Davalı geliştiricilerden biri iddia edilen “çağlar boyunca” bir Bitcoin Core kod katkısı yapmadığını söyledi. “Bitcoin merkezileştirilse bile listede olmazdım. Sadece Bitcoin üzerinde özel bir kontrolüm yok.” dedi takım elbiseyi aldıktan sonra.

“Wright muhtemelen nihayetinde PR nedenleriyle dava açıyor. Büyük olasılıkla, başkalarını kazanacaklarına ikna etmeye, bir şekilde onlardan daha fazla para almaya çalıştıkları için. Kapatmak yasal açıdan iyidir. Ama aynı zamanda Wright’ın başkalarını dolandırmasını da kolaylaştırıyor.”

-Peter Todd, geliştirici

İlgili Okuma | Elon Musk, Dorsey’in Bitcoin Maksimalizmine Cevap Veriyor, “İşte Bu yüzden Pro Doge’um”

Bitcoin
Günlük grafikte 41.310 $’dan Bitcoin ticareti | Kaynak: Tradingview.com’da BTCUSD[ad_2]

anlık kripto

Related articles

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img