Korkma Zamanı? Bitcoin Endeksi Zirveden Beri En Açgözlü Noktaya Ulaştı

Veriler, Bitcoin korku ve açgözlülük endeksinin, kripto fiyatının artmasıyla Kasım ayındaki zirveden bu yana en yüksek seviyeye ulaştığını gösteriyor.

Bitcoin Korku ve Açgözlülük Endeksi Şimdi “Açgözlülüğü” Gösteriyor

En son haftalık rapora göre Gizemli AraştırmaBTC korku ve açgözlülük endeksi bu hafta açgözlülük duygularının değerlerine yükseldi.

“Korku ve açgözlülük endeksi” bize Bitcoin yatırımcıları arasındaki mevcut genel piyasa hissiyatını anlatan bir göstergedir.

Metrik, bu duyguyu temsil etmek için birden yüze kadar değişen sayısal bir ölçek kullanır. Ellinin üzerindeki tüm değerler, yatırımcıların şu anda açgözlü olduğunu gösteriyor. Sınırın altındakiler ise korkulu bir pazar olduğunu gösteriyor.

75’in üzerindeki ve 25’in altındaki değerler, yani aralığın sonlarına doğru olan değerler, sırasıyla aşırı açgözlülük ve aşırı korkuyu temsil eder.

Şimdi, geçen yıl Bitcoin korku ve açgözlülük endeksindeki eğilimi gösteren bir grafik:

Görünüşe göre göstergenin değeri son zamanlarda arttı | Kaynak: Arcane Research’ün Haftalık Güncellemesi – 12. Hafta, 2022

Yukarıdaki grafikte görebileceğiniz gibi, Bitcoin korku ve açgözlülük endeksi geçen hafta keskin bir şekilde yükseldi. Göstergenin şimdi 56 değeri var ve bu da piyasanın açgözlü hale geldiğini gösteriyor.

Metriğin bu değeri, şu ana kadar 2022 yılındaki diğer tüm dönemlerden daha fazla ve geçen yılın Kasım ayının başlarındaki zirveden bu yana en yüksek seviyede.

İlgili Okuma | Glassnode’un RHODL Oranı, Bitcoin Piyasasının Kapitülasyona Yakın Olduğunu Önerebilir

Tarihsel olarak, Bitcoin zirveleri, aşırı açgözlülük hissi verirken gerçekleşme eğilimindeydi ve dipler, aşırı korku dönemlerinde oluştu.

Bu gerçeği kullanan “karşıt yatırım” adı verilen popüler bir ticaret tekniği vardır. Bu metodolojiyi takip eden tüccarlar, satın almak için en iyi zamanın aşırı korku, aşırı açgözlülük ise kişinin satması gerektiğini düşünüyor.

İlgili Okuma | Bitcoin Haftalık Momentum 2022’de İlk Kez Yükseliyor: Veriler Ne Diyor?

Warren Buffet’ın bu ünlü sözü bu felsefeyi özetliyor: “Başkaları açgözlüyken kork, başkaları korkmuşken açgözlü ol.”

Dolayısıyla, karşıt yatırımcıların düşünce tarzını takip ederek, mevcut piyasa duyarlılığının açgözlü hale gelmesi, bunun yerine artık korkmaya başlamanız gerektiğinin bir işareti olabilir.

BTC Fiyatı

Yazma sırasında, Bitcoin’in fiyatı son yedi gün içinde %12 artışla 47,3 bin dolar civarında dalgalanıyor. Geçen ay, kripto %26 değer kazandı.

Aşağıdaki grafik, son beş gün içinde madeni paranın fiyatındaki eğilimi göstermektedir.

Bitcoin’in fiyatı son birkaç gün içinde artmış gibi görünüyor | Kaynak: TradingView’de BTCUSD
Unsplash.com’dan öne çıkan görsel, TradingView.com’dan çizelgeler, Arcane Research

[ad_2]

anlık kripto

Related articles

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img