Kötülük mü Cahillik mi? New York Times, Bitcoin Madenciliği Hakkındaki Yalanları Basmaya Devam Ediyor

New York Times’ın bitcoine karşı kampanyası devam ediyor. Bu sefer dengeli bir makale yazmak için mükemmel bir fırsata sahip olsalar da, olmadılar. Yazar, küstah bir tavırla ve hepsinin bir PR hareketi olduğunu öne sürerken, birbiri ardına olumlu bir bitcoin madenciliği hikayesi rapor ediyor. Başlık, New York Times’ın tutumunu özetliyor: “Bitcoin Madencileri Kendilerini Çevre Dostu Olarak Yeniden Şekillendirmek İstiyor

İlgili Okuma | Valkyrie Bitcoin Mining ETF “WGMI” Nasdaq Listesi İçin Onaylandı

İçeri girmeden önce, kısa bir hikaye. Bitcoin’in enerji tüketiminde önde gelen uzman olan Nic Carter, yayınladı madencilik hakkında kapsamlı bir rapor. Diğer şeylerin yanı sıra, Çin’in ne ölçüde hidroelektrik enerjisi kullanarak madencilik yaptığını gösteren somut veriler içeriyordu. Ana akım medya büyük ölçüde görmezden geldi. Parti çizgisi, Çin’in istatistiklerine güvenemeyeceğimizdi. Ve Çin muhtemelen kola yakıyordu.

Geçen aya hızlı ilerleyin. Çin, bir süre önce bitcoin madenciliğini yasakladı ve ağ baştan sona mükemmel bir şekilde çalışırken bitcoin’in hash oranı yeniden konumlandırıldı, toparlandı. Çin’in madencilik endüstrisinin çoğu, yeşil enerji açısından zengin ülkelere taşındı. New York Times ne yazdı? “adlı bir makaleÇin Yasaklanmış Kripto Para Birimleri. Şimdi, ‘Madencilik’ Daha Kirli”, bu Çinli madencilerin hidroelektrik enerjisi kullandığını ve dolayısıyla daha temiz enerji kullandığını iddia ediyor.

Karşılaştığımız propaganda seviyesi bu.

New York Times Bu Kez Bitcoin Madenciliği Hakkında Ne Dedi?

Makale, Argo Blockchain’i öne çıkararak başlıyor, şirket “çoğunlukla rüzgar ve güneş enerjisiyle sağlanacak” yeni bir tesis inşa ediyor. Hatta Argo CEO’su Peter Wall’dan alıntı yapıyorlar. “Bu Bitcoin madenciliği nirvanası. Uzaklara bakıyorsun ve yenilenebilir gücün var.” Bunda yanlış ne olabilir ki?

İki paragraf sonra, New York Times yalanları ve utanç verici rakamları öne sürmeye başlar:

“Araştırmacılar, tek bir Bitcoin işleminin artık 2.000 kilovat saatten fazla elektrik veya ortalama Amerikan hane halkına 73 gün boyunca güç sağlamak için yeterli enerji gerektirdiğini tahmin ediyor.”

Tabii ki, bu saçma iddialar, Hollanda Merkez Bankası’nın bir çalışanı olan ve geniş çapta yanlış anlaşılan bir araştırmacı olan Digiconomist’ten geliyor. Ardından, girişte bahsedilen kötü niyetli çalışmayı açıkça alıntılıyorlar.

“Bitcoin ağının yeşil enerji kaynakları kullanımı da 2020’de yüzde 42’den Ağustos 2021’de ortalama yüzde 25’e düştü. (Sektör, ortalama yenilenebilir kullanımının yüzde 60’a yakın olduğunu savundu.) Bu, kısmen Çin’in baskılarının bir sonucu. bu da ucuz bir hidroelektrik kaynağını kesiyor.”

Ve çalışmanın yazarlarından biri olan Alex de Vries’in tamamen yanlış olduğunu alıntılayın. “Bir madencinin kârını maksimize etmek isterse yapacağı şey, makinelerini bütün gün çalışabilecekleri bir yere koymaktır.” NE? Bir madenci, karı maksimize etmek için mümkün olan en ucuz enerji kaynağını bulacaktır. Enerji onların en büyük maliyeti. Mümkün olan en ucuz kaynak, şu anda boşa harcanan enerjidir. Durum bu.

Forex.com’da 26/03/2022 için BTC fiyat tablosu | Kaynak: BTC/USD TradingView.com

Kötü Haber Olarak Çerçevelenen Daha İyi Hissettiren Hikayeler

New York Times, TeraWulf CEO’su Paul Prager’ın “Şu anda konuştuğum herkes karbon nötrlüğü hakkında konuşuyor. Dil kesinlikle değişti.” Sonra gazete iyi haberi yayar.

“TeraWulf, yüzde 90’dan fazla sıfır karbon enerjisi kullanarak kripto para birimi madenlerini çalıştırma sözü verdi. Çalışmalarda iki projesi var – New York’ta hidroelektrikle çalışan emekli bir kömür santrali ve Pennsylvania’da nükleer enerjiyle çalışan bir tesis.”

Bu hikayelerin hiçbiri kutlanmıyor. Makalenin başlığını hatırlayın, alaycı bir şekilde PR dublörleri olarak sunulurlar. O zaman, “Hennepin kasabasındaki eski bir çelik fabrikasını yeniden tasarlayan Sangha Systems”ın zamanı geldi. Sangha, şirketi temiz enerjiyi teşvik etmek için kurduğunu söyleyen eski avukat Spencer Marr tarafından yönetiliyor. Ancak Hennepin operasyonunun gücünün yaklaşık yarısı fosil yakıtlardan geliyor.”

New York Times Döngüyü Kapatıyor

Bu, New York Times’ın bulabileceği en kötü örnek. “Temiz enerjiyi teşvik etmek için şirketi kuran” ancak işini kurmak için bir uzlaşmaya varmak zorunda kalan bir kişi. Makaleyi kapatmak için yazar bizi Argo Blockchain’e geri getiriyor ve benzer bir şey çekmeye çalışıyor. Görünüşe göre CEO “Argo’nun yeni merkezinin karbon ayak izine sahip olmayacağını garanti edemez. Bu, şebekeyi atlamayı ve doğrudan yenilenebilir bir enerji şirketinden enerji satın almayı gerektirir.”

İlgili Okuma | Biden, Intel’in Yarı İletken Üretme Planını Seviyor. Bitcoin Madenciliği Ne Olur?

Sonra onu tekrar alıntılıyorlar. “Bu yenilenebilir enerji üreticilerinin çoğu hala kripto para birimine biraz şüpheyle bakıyor. Kripto madencileri, 10 veya 15 yıllık anlaşmalar imzalayacak kredi profillerine sahip değil.”

Yani, Argo gerçekten deniyor ama şu anda anlaşılabilir sebeplerden dolayı mümkün değil. Teşvikler bu şekilde ayarlandığı için tüm endüstri daha yeşil bir yola doğru ilerliyor. Anladım, New York Times. Anladım.

Öne Çıkan Görsel tackskooo · Pixabay’de | Grafikler Ticaret Görünümü

[ad_2]

anlık kripto

Related articles

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img