Kripto Borsası OKEx, Eter’de Seçenekler Sunuyor

Malta merkezli kripto para borsası OKEx , Perşembe günü Ethereum'un eter ( ETH ) jetonuna opsiyon sözleşmeleri getirdi ve Panama merkezli Deribit'in uzaydaki sanal tekelini sona erdirdi.

 OKEx CEO’su Jay Hao “OKEx ETH Opsiyon Sözleşmeleri ETH’de yapılacaktır. Her sözleşmenin ETH / USD opsiyonlarının nominal değeri 1 ETH ”dedi. 

Seçenekler, alıcıya hakkı veren ancak dayanak varlığı belirli bir tarihte veya daha önce belirlenen bir fiyattan satın alma veya satma yükümlülüğü getirmeyen türev sözleşmelerdir. Bir çağrı seçeneği satın alma hakkını temsil etse de, satma seçeneği sahibine satış hakkı verir.

OKEx’in “ toplumsal geri alma ” dediği şeylerden kaçınmak için borsa, Cuma günü itibariyle yaklaşık 240.000 $ değerinde 1.000 ETH’lik bir ETH / USD opsiyon sigorta fonu kurdu. Clawback’ler, borcun sigorta fonunda yatırımcıların toplam marj çağrı kayıplarını karşılamak için yeterli rezerv olmadığında ortaya çıkardı. Borsalar beklenmedik bir şekilde büyük bir yükseliş veya düşüş eğilimi gördüğünde, uzun / kısa pozisyonların zorla gevşemesine yol açtığında, borsalar bu tür kıtlıklarla karşılaşıyor ve kârlı tüccarların kazanımlarının bir kısmını geri çekerek kayıpları sosyalleştiriyor.

Hao, “Seçenekler yatırımcılara daha fazla çok yönlülük ve risklerini önlemenin harika bir yolunu sağlayacak” dedi. Ether’in kaderi, merkezi olmayan uygulamalarda (dApps) Ethereum kullanımı ile yakından ilişkilidir. Bu nedenle, eter seçeneklerinin dApp’ler için korunma araçları olduğu iddia edilebilir. diyerek ekledi.

Kripto türevleri piyasasına yatırımcı ilgisi bu yıl arttı ve büyük borsalarda listelenen eter vadeli işlemlerine açık faiz %100 arttı. Bu arada, kripto türev araştırma firması Skew tarafından sağlanan verilere göre, Deribit’te listelenen eter seçeneklerine açık ilgi %900’den fazla arttı .  Perşembe gününden itibaren OKEx, 672 milyon $ ‘lık küresel taksitin %26’sını (179 milyon $) açık faizle gerçekleştiren en büyük eter vadeli işlem borsası oldu. Ayrıca, borsa yakın zamanda BitMEX’i aşarak açık faizle en büyük bitcoin (BTC) vadeli işlem borsası oldu.

Hao, “ETH seçenekleri eklemek bizim için mantıklı bir sonraki adım ve ayrıca özellikle yatırımcılara sunduğumuz çok çeşitli ürün ve özelliklerden gurur duyduğumuz için fiyatlandırma stratejilerini daha esnek tutmalarını sağlayan bir pazar talebi” dedi.

OKEx vadeli işlem ürününe hakim olurken, opsiyon segmenti Deribit borsası tarafından yönetilmektedir. Perşembe günü, Deribit, BTC seçeneklerindeki toplam 1,3 milyar dolarlık açık payın %75’inden fazlasını oluşturdu ve eter seçeneklerindeki 144,35 milyon dolarlık açık payın neredeyse tamamına katkıda bulundu. Öte yandan OKEx, BTC seçeneklerine olan toplam açık ilginin sadece %4’üne katkıda bulundu.

Bu nedenle OKEx, Deribit’in opsiyon pazarındaki bir numaralı konumunu tehdit etmeden önce karşılayacak güçlü zemine sahiptir. Borsa, kuruluşundan bu yana 1 milyon dolar değerinde eter opsiyon sözleşmesi ticareti yaptı ve 342.000 dolar açık pozisyona sahip.

anlık kripto

Related articles

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img