Kripto Hackerları için 100 milyon dolar akladı

Çinliler Tarafından Desteklenen Kuzey Kore Kripto Hackerları;Bu Pazartesi ABD Adalet Bakanlığı, Pyongyang’ın kendisine uygulanan küresel yaptırımları aşmak için siber saldırılar ve hack’lerin kullanımını çözen mahkeme başvuruları üzerine iki kişiyi suçladı.

Federal mahkemede açılan ve Pazartesi günü D.C. Washington’da açıklanan bir iddianameye göre, sanık iki Çinli birey Aralık 2017 ile Nisan 2019 arasında Kuzey Kore’nin hack ve siber hırsızlık yoluyla elde ettiği kripto para aklamalarına yardım ediyordu. Çalınan kriptonun izini polisten gizlemek için çeşitli yöntemler kullandılar.

Resmi açıklamaya göre, Başsavcı Brian Benczkowski şunları söyledi:  Bu fonların bir kısmı, 2018’de Kuzey Koreli hackerlar tarafından bir sanal para alışverişi hackinden elde edildiğini ortaya koydu. Açıklamada burada hiçbir isim belirtilmiyor, ancak kripto değerine dayanarak, işaretler Japon borsa Coincheck‘e işaret ediyor, aynı yıl 534 milyon dolar hacklendi.

2006 yılından bu yana balistik füze programı konusunda uluslararası yaptırımlara maruz kalan bir ülke olan Kuzey Kore de başka yöntemler kullanıyor. ABD mahkemesine sunulan belgelere göre, bu kötü kazanılmış fonların en azından bir kısmı Kuzey Kore’nin daha fazla siber saldırı için ödeme yapmasına yardımcı olmak için kullanıldı.

Aynı Kuzey Koreli bilgisayar korsanları, Kasım 2019’da Kasım ayındaki yaklaşık 48 milyon dolarlık kripto para çalınan Upbit borsasına yapılan Kasım saldırısında da görülüyor. Kolombiya Bölgesi ABD Savcı Timothy Shea açıklamada şunları söyledi:

“Kitle İmha Silahları için 2 milyar dolar”

Geçen yıl Reuters’te belirtilen gizli Birleşmiş Milletler raporuna göre, Kuzey Kore kitle imha silahlarını “yaygın ve giderek sofistike” siber saldırılarla inşa etmek için yaklaşık 2 milyar dolar üretti.

Son zamanlarda kriptoya dönüşen ülke, devlet gözetimi ve düzenlemesine daha az maruz kalan yeni yollarla gelir elde edebildi.

Ayrıca, Ethereum geliştiricisi Virgil Griffith‘in, geçen yıl Kuzey Kore’deki bir kripto para birimi konferansına katıldıktan sonra Kuzey Kore’nin ABD yaptırımlarından kaçınmak için kripto kullanmalarına yardımcı olduğu iddiasıyla suçlandığını da ekliyorlar.

Savcılar, Griffith ve diğer delegelerin kripto para biriminin para aklamak ve yaptırımlardan kaçınmanın yollarını tartıştıklarını iddia ettiler. Griffith’in avukatı suçlamaları reddetti ve reddetti.

Yazar: Nilhan TUNC

anlık kripto

Related articles

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img