Kripto para birimi fiyatı neden değişiyor?

Kripto para birimi fiyatı değişkendir ve fiyatlar her zaman değişir. Bu kılavuzda, kullandığınız değişime bağlı olarak neden değiştiklerine ve neden farklı olduklarına bir göz atıyoruz.

Başlamadan önce, CoinMarketCap gibi bir sitede kripto fiyatlarını kontrol ediyorsanız , bunun gerçek bir borsadan farklı olacağını belirtmek gerekir. Bunun nedeni, mevcut en yuvarlak fiyatı sağlamak için çeşitli borsalardaki tüm verileri toplamasıdır. Ancak, tüm bu verileri borsalardan işlemesi gerektiğinden, her zaman güncel değildir. Farklı borsaların farklı fiyat algoritmalarına sahip olduğunu da belirtmek gerekir. Bu, fiyat listelerinde bir faktör olacaktır, çünkü bazıları diğerlerinden daha hızlı işleyebilir.

Cryoptocurrency fiyatını etkileyen üç şeye bakalım.

1) Likidite

Likidite, bir piyasaya veya şirkete likit varlıkların kullanılabilirliğini ifade eder. Kripto dünyasında, bir varlığı tasfiye etmek fiat para birimi (ulusal para birimi) ile ticaret yapmak anlamına gelir. Ancak, bir varlığı tasfiye etmek için alacağınız miktar büyük ölçüde piyasaya ve borsaya bağlı olacaktır.

İşlem hacmi, likidite fiyatlandırmasını etkileyen bir unsurdur . İşlem hacmi, her gün işlem gören hisse (veya kripto birimi) sayısını ifade eder. Satın alan her bir kişi için satış yapan bir kişi olduğundan, işlem hacmini bir günde yapılan işlem sayısının yarısı olarak düşünebilirsiniz.

Farklı borsalara bakarsanız, her birinin Bitcoin için farklı bir ticaret hacmine sahip olduğunu göreceksiniz. Bitcoin fiyatı bu borsalar arasında büyük ölçüde farklı olmasa da, küçük değişiklikler var.

Her borsada sipariş defterine baktığınızdan emin olun. Bir sipariş defteri, bir tüccar bir varlık satın alacağı / satacağı bir fiyat belirlediğinde gerçekleşen canlı ticaret koleksiyonudur. Tahmin edebileceğiniz gibi, her an gerçekleşen birçok esnaf var. Bunun nedeni, kripto para ticareti piyasasının 7/24 açık olmasıdır. Bu tüccarların her biri spekülasyon yaptıkları fiyatlardan alım satım yapacak, bu da günün her saatinde yukarı ve aşağı fiyat hareketleriyle sonuçlanacak.

Likidite genel olarak düşükse, sipariş defteri daha az istiflenir. Bu da işlem hacmi arttıkça kripto paraların fiyatını etkiler. Bu nedenle, likidite düşerse fiyatların değişeceğini unutmayın.

2) Medya ve itibar

Varlıkların fiyatlandırılmasını etkileyen doğrudan piyasalardan kaynaklanan faktörler olsa da, medya bunları da etkileyebilir. Özellikle, bir kripto para birimi ana akım dikkat çekerse , popülerlikte ani bir artış olabilir. Bu daha sonra tüccarları fiyatını yukarı çeken jetonu heyecanla almaya başlamaya teşvik ediyor. Aynı şekilde, bunun tersi de olabilir. Bir jeton veya borsa medyada kötü bir itibar kazanırsa, tüccarların fiyat düşmeden önce para kazanmalarını isteyebilir ve daha fazla para kaybederler.

3) Arbitraj

Arbitraj, fiyattaki dengesizlikten kar elde etmek için bir varlığın aynı anda satın alınması ve satılması anlamına gelir . Örneğin, Bitcoin’in bir borsada diğerine göre daha düşük bir fiyatı olduğunu fark ettiğinizi varsayalım. Bundan faydalanmak isteyebilirsiniz. Yani, Bitcoin’i daha düşük bir fiyata satın alırsınız, geri çekersiniz ve diğer borsada daha yüksek bir fiyata satmayı hedeflersiniz. Bununla birlikte, borsalar arasında para veya varlık aktarımı, daha sık olmamak üzere verimsiz olabilir, botlar genellikle tüccarların yapmadan önce herhangi bir arbitraj olasılığına saldırır veya döviz satma şansınız olmadan fiyatı sabitler.

Yatırımcıların arbitraj farklılıklarını zorlaması nedeniyle, piyasalardaki fiyatların daha verimli bir piyasada olduğundan daha uzun süre devam etmesini sağlar. Bu hiçbir şekilde mutlak değildir, çünkü botların etkisi arbitrajı etkileyebilir, ancak bu sonuçta borsalar üzerindeki fiyatları etkileyebilecek başka bir durumdur.

Sonuç

Kripto para birimi fiyatlarının borsalar arasında değişmesinin daha fazla nedeni vardır ve bu liste hiçbir şekilde ayrıntılı değildir. Kripto para birimi ile ticaret yapmak istiyorsanız, herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmanızı da yaptığınızdan emin olun.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin, Telegram kanalımıza katılın ve Facebook sayfamızı takip edin!

anlık kripto

Related articles

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img