Liquid Proof-of-Stake ile Tezos, DeFi Büyümesi İçin Kazanan Formülü Vurdu

Ethereum, akıllı sözleşmeler için hala bir numaralı blok zinciri olabilir, ancak düzinelerce rakip ağ zemin kazanıyor. Bu alternatif zincirlerin çoğu, statüleri hakkında oldukça seslidir. “Ethereum katili”diğerleri sessiz kaldı, başlarını eğdi ve medyanın dikkatinden ziyade büyümeye odaklandı.

İzlenecek sessiz olanlardan biri de olabilir Tezos, ilk olarak dört yıl önce çevrimiçi olan ve yakın zamana kadar radarın altında kalmayı başaran açık kaynaklı ve çevre dostu bir blok zinciri. Ancak son dört yıldır çok çalışıyor, yazılımını kuruyor ve geliştiriyor, sessizce ortakları çekiyor ve DeFi, yeşil NFT’ler, GameFi ve metaverse üzerinde keskin bir odaklanma ile kullanıcı tabanını genişletiyor.

Bu sıkı çalışma meyvesini verdi. Geçen yıl Tezos, DeFi alanının sevgililerinden biri olarak ortaya çıktı. 2020 yazında Tezos, tüm DeFi projelerinde kilitli toplam 1 milyon dolardan az bir değerle neredeyse görünmezdi. O zamandan beri popülaritesi patladı ve tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. TVL’de 217 milyon doların biraz üzerinde ile Ekim 2021’de 100’den fazla dApp kendi blok zincirinde çalışıyor.

Tezos başarısının çoğunu, kullandığı benzersiz fikir birliği mekanizmasına dayandırabilir; bu, yalnızca Bitcoin’i destekleyen İş Kanıtı (PoW) algoritmasından çok farklı değil, aynı zamanda alternatifi temel alan diğer zincirlerin çoğuna kıyasla benzersizdir. Proof-of-Stake mekanizması.

Tezos, yalnızca Bitcoin’i ve PoW algoritmasını etkileyen yüksek enerji tüketimi sorununu çözmekle kalmayıp aynı zamanda birçok yönden standart PoS sistemlerinden üstün olan Likit Kanıt Kanıtı (LPoS) konsensüs mekanizmasına güveniyor.

PoS nedir?

PoS mekanizması ilk olarak bir makalede ayrıntılı araştırmacı Sunny King tarafından 2012 yılında, Bitcoin’in PoW’sinin enerji sorunlarının ilk kez ortaya çıktığı zaman. PoS, matematiksel problemleri çözmek için yüksek güçlü bilgisayar donanımı kullanmak yerine, token sahiplerini yarı rastgele bir süreç kullanarak blokları denemek ve doğrulamak için kripto para birimlerini kullanmaya teşvik eder. PoS ile ağ, esasen hangi doğrulayıcıların bir sonraki bloğu ekleyeceğine ve bunu yapmak için ödül alacağına oy verir.

PoS, PoW’a göre bazı büyük avantajlara sahiptir. Birincisi ve en önemlisi, hesaplama açısından daha az yoğun olması, bu da daha düşük enerji maliyetleri ve daha temiz bir çevre anlamına gelmesidir. İkincisi, daha merkezi olmayan olmasıdır. PoW ağları, madencileri pahalı bilgi işlem donanımına yatırım yapmaya teşvik eder, çünkü operasyonları ne kadar güçlü olursa, o kadar çok Bitcoin basabilirler. Tabii ki, bu giriş için büyük bir engel oluşturuyor ve madencilik gücünün sadece birkaç elde toplanmasına yol açıyor. Öte yandan, PoS, doğrulayıcıları kaynaklarını bir araya getirmeye teşvik etmez, bu da daha fazlasının olduğu anlamına gelir.

Bugünlerde PoS mekanizmasının bir sürü varyasyonu ortaya çıktı, ancak en yaygın model Cardano, Lisk, Ark, Tron, Steem ve EOS tarafından kullanılan Delegated Proof-of-Stake (DPoS). .

Temsil Edilen Hisse Kanıtı

Bir DPoS mimarisinde, ağdaki herkesin blok zincirinde yeni blokların üretimi için Oy Verme Hakkı vardır, ancak sabit sayıda delege vardır. Ağ kullanıcıları, bu delegelerden hangisinin bir sonraki bloğu, kullanıcıların oylarının kripto cüzdanlarında stake edilen token sayısına göre ağırlıklandırıldığı demokratik bir oylama süreci kullanarak doğrulayacağını belirler. Delegeler için bu oylama süreci devam etmektedir ve ağ, gerekirse etkisiz veya etkin olmayan bir delegeyi yeni bir doğrulayıcı ile değiştirme gücüne sahiptir.

Bu, delegeleri kendi kendilerine davranmaya zorlar çünkü ağ paydaşlarının desteğini almazlarsa seçilmeyecekler ve herhangi bir ödül kazanamayacaklardır. Bir ağdaki onaylanmış delegeler, yeni blokların üretim haklarını kendi aralarında eşit olarak böler. Paydaşlar, destekledikleri token miktarıyla orantılı olarak, delegenin blok üretim kazançlarının bir kısmını alırlar.

DPoS savunucuları, bu hisse ağırlıklı oylama sürecinin ağın demokratik kalmasını sağladığını söylüyor. Ayrıca, stake sürecine katılmak için oldukça düşük bir eşik var. DPoS’un bir başka avantajı da, hızlı bir şekilde fikir birliğine varabilmesi, yani blokların daha hızlı işlenmesi ve saniyede daha fazla işlemin gerçekleştirilebilmesidir. Buna rağmen hiçbir sistem mükemmel değildir ve DPoS’un bir takım tasarım kusurları vardır.

DPoS ile ilgili en büyük endişelerden biri, ağa karşı bir saldırı düzenlemenin kolay olmasıdır. Delege sayısı sınırlı olduğundan, ağın, delegeler kartel oluşturmak için bir araya gelmesi durumunda ortaya çıkabilecek %51 saldırısına kurban gitme riski vardır. Bu, ağı yalnızca daha az merkezi olmayan hale getirmekle kalmaz, aynı zamanda daha az güvenli hale getirir. “Zenginler daha da zenginleşiyor” olarak adlandırılan diğer bir önemli sorun da seçmenlerin gücünün kaç jeton tuttukları ile ilgili olduğu gerçeğiyle ilgili. Tehlike, “balinalar” olarak adlandırılan çok sayıda jetona sahip olanların ağ üzerinde çok büyük bir etkiye sahip olmalarıdır.

DPoS ayrıca kullanıcı ilgisizliği riski altında olabilir. Çok sayıda kullanıcı ağa bağlı kalmadıkça, sistem tasarlandığı gibi çalışmayacaktır.

Sıvı Proof of Stake

DPoS ile ilgili sorunları fark eden Tezos, sistemi mükemmelleştirmeye başladı ve daha yeni bir model, LPoS. LPoS ve DPoS arasındaki en büyük fark, yetkilendirmenin ağ kullanıcıları için tamamen isteğe bağlı olmasıdır. Her token sahibi, token kilitlenme süresi olmaksızın “fırıncılar” olarak bilinen doğrulayıcılara oy haklarını devredebilir. Ek olarak, token sahipleri bir fırıncıya oy verirken $XTZ tokenlerinin velayetini elinde tutabilir ve bu da onlara bunu yapmaları için başka bir teşvik sağlar.

Tezos’un LPoS ile ikinci büyük farkı, DPoS sistemlerindeki sabit sayının aksine dinamik sayıda doğrulayıcı düğüme sahip olmasıdır. Aslında Tezos, diğer çoğu DPoS ağının izin verdiği 20 ila 40’a kıyasla 80.000’e kadar doğrulayıcıyı destekleyebilir.

Bunun anlamı, LPoS’un kullanıcılara ağa nasıl katıldıkları konusunda çok fazla esneklik sağlamasıdır. Çok sayıda jetona sahip olan kişiler, kimsenin onayına ihtiyaç duymadan kendi jetonlarını stake ederek kolayca blok doğrulayıcı olabilirler. Bu arada, daha az miktarda XTZ’ye sahip olanlar, daha büyük bir token sahibini destekleyerek veya kendi konumlarındaki diğer kişilerle koalisyonlar oluşturarak yine de katılabilir.

Tezos Neden Kazanıyor?

Tezos’un savunucuları, LPoS sisteminin daha temsili bir demokrasi yarattığını, çünkü kullanıcıların istedikleri zaman oylarını değiştirmeleri ve farklı bir doğrulayıcıyı desteklemeleri mümkün olduğunu savunuyorlar. Başka bir deyişle, Tezos topluluğundaki herkes ağın nasıl işlediği konusunda söz sahibi olur. Örneğin, biri ağı bir şekilde değiştirmek için bir teklifte bulunduysa, lehte olan her kullanıcı yükseltmeyi destekleyen bir fırıncıyı desteklemeyi seçebilirken, lehte olmayanlar değişikliğe karşı oy veren bir fırıncıyı desteklemeyi seçebilir. Buna karşılık, bir DPoS ağındaki bir seçmenin, fonlarını kilitlemek en az 72 saat.

Tezos, kullanıcılar için de daha düşük bir giriş engeline sahiptir. LPoS çok büyük miktarda bilgisayar donanımı gerektirmediğinden, kullanıcılar önemli bir yatırım yapmadan yeni bir düğüm oluşturabilir. Tron’da bir düğüm kurmak için donanım maliyetleri tahmin edildi 40.000 dolar civarında. İkinci bir seçenek, gerekli donanımı Amazon Web Servislerinde kiralamak için ayda yaklaşık 4.800 dolar ödemek olabilir. Yine de Tezos için tek gereken modern bir dizüstü bilgisayar ve bu makineyi çalıştırmanın elektrik maliyeti ne olursa olsun. Herkes katılabileceği için Tezos, rakiplerinden çok daha merkezi olmayan bir ağa sahiptir.

Tezos’un son bir avantajı, hiçbir ücreti olmamasının aksine düşük ücretleridir. Herhangi bir ücret ödememe fikri kulağa hoş gelse de güvenlik için kötüdür. Bunun ünlü bir örneği, 2019’da birden fazla kullanıcının gereksiz işlemler yapmak üzere kandırıldığı dağıtılmış bir hizmet reddi saldırısının kurbanı olan EOS idi. Saldırganlar bunu yaptı ağı sabote etmektıkanıklığı artırarak ve ağdaki CPU süresinin fiyatının, saldırının sürdüğü dört saatlik süre boyunca %00.000’den fazla artmasına neden oldu.

Tezos, bu tür olaylardan kaçınmak için tasarlanmış düşük bir ücret yapısı uygular. Tezos’taki tipik işlem maliyetleri 0,0004 $ civarındadır – kullanıcıları rahatsız etmeyecek kadar düşük, ancak aynı zamanda DDoS saldırılarını ekonomik olmaktan çıkaracak kadar pahalıdır.

Tezos’un son birkaç yılda artan benimsenmesine bakılırsa, benzersiz ağ mimarisinin kripto topluluğunda bir akor oluşturduğu açık. Tezos, güçlü güvenlik, kolay erişilebilirlik ve düşük ücretlerle demokratik bir yönetişim modelini birleştirerek, aynı özelliklere değer veren, giderek artan sayıda merkezi olmayan uygulama için ideal blok zinciri haline getirerek, karışımı doğru bir şekilde elde etti.

[ad_2]

anlık kripto

Related articles

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img