Mart 2020 Kara Perşembe Çöküşünden 2 Yıl Sonra: Bitcoin için Ne Değişti?

Geçen hafta sonu, varlığın bir günde %50 oranında düştüğü ve 4.000 doların altına düştüğü kötü şöhretli COVID-19 kaynaklı bitcoin kazasının ikinci yıldönümüydü. Pek çok muhalif BTC’nin ölümünü (yine) ilan etmek için acele ederken, varlığın USD fiyatına bir sıfır daha eklemesi, çok sayıda kurumsal yatırımcı tarafından benimsenmesi ve hatta bir ülkede yasallaştırılması gerçeği göz önüne alındığında, sonraki 24 ay oldukça olumlu geçti. .

Sonra Ne Oldu?

Aradan iki yıl geçmiş ama sanki bir ömür geçmiş gibi. 2020’nin başından bu yana çok şey değişti.

Yılın başlangıcı, özellikle kripto para birimi sektörü için oldukça iyimserdi. Bitcoin 1 Ocak’ta yaklaşık 7.000 dolardan girdi ancak hızla yükseldi ve altı hafta sonra 10.000 doların üzerinde işlem gördü. S&P 500 tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığından, diğer (daha riskli) finansal piyasalardaki manzara da benzerdi.

Yine de, yalnızca birkaç (çoğunlukla Asya) ülkesi tarafından bilinen yaklaşan bir tehdit vardı. Çin’in Vuhan kentindeki bir yarasadan geldiği iddia edilen, etrafta gizlenen henüz bilinmeyen bir virüs.

Bu virüsün tüm dünya üzerindeki gerçek etkisini ve yıllar sonra olan (ve olmaya devam eden) her şeyi tahmin edebilecek çok fazla insan yoktu. Aslında, yalnızca birkaç izole aktif vaka olduğu için Batı’da yalnızca bir avuç insan bu tehdidi ciddiye aldı.

Ancak durum oldukça hızlı bir şekilde ciddileşti. Virüs bir isim aldı ve Dünya Sağlık Örgütü Mart 2020’nin ortalarında onu bir salgın olarak etiketledikten sonra topyekün bir tehdit haline geldi.

Özellikle el yıkama, maske, el dezenfektanı ve tuvalet kağıdı ihtiyacına yönelik eğitici videolar başta olmak üzere, kitlesel panikle ilgili ayrıntılara girmeyeceğiz. Ancak, kripto pazarlarında neler olup bittiğini gözden geçireceğiz.

Bitcoin, basitçe düştüğü, düştüğü, düştüğü veya eş anlamlısı en uygun olan o tarihi günde zaten bir miktar değer kaybetmişti ve yaklaşık 8.000 $ civarında işlem gördü. Birkaç saat içinde, birincil kripto para birimi değerinin %50’sinden fazlasını kaybetti ve 4.000 doların altına düştü.

BTCUSD.  Kaynak: TradingView
BTCUSD. Kaynak: TradingView

Altcoinler daha da önemli fiyat kayıpları gördü. Korku ve panik her yerdeydi. Geleneksel medya hızlı davrandı. ilan etmek BTC öldü (yine). Çaresizlik içinde, topluluk bu kargaşanın ardındaki potansiyel nedenleri aradı, çünkü kasvetli tahminler yakında üç basamaklı bir fiyat seviyesi öngördü, hatta daha da kötüsü (Peter Schiff).

Hayır, Bitcoin Ölmedi

Diğer hepsinde olduğu gibi 400’den fazla vaka Birisi bitcoin’in öldüğünü ilan ettiğinde, kripto para birimi onları yanlış olduğunu kanıtladı. 1000 doların altına düşmedi ve kesinlikle 0 dolara inmedi.

Tam tersine, kaybettiği zemini yavaş ama emin adımlarla geri kazanmaya başladı. Asla geriye bakmadı ve iki aydan kısa bir süre sonra 8.000 dolardan işlem gördü. Takip eden aylarda, belki de aşağıda açıklanan benimseme ve üçüncü yarılanma ile körüklenerek tırmanmaya devam etti ve yılı neredeyse 30.000 dolarda tamamladı.

Fiyatı keşfedilmemiş bölgeye girerken, (belki de) daha etkileyici bir şey başladı – birçoğu daha önce BTC’den şüphe duyan ve onu ezen birden fazla yatırımcıdan gelen bir dönüşüm süreci. Paul Tudor Jones III, Stan Druckenmiller, Anthony Scaramucci ve Ben Miller gibi önde gelen eski yatırımcılar varlığı övmeye başladılar ve bazı bölümleri satın aldıklarını kabul ettiler.

paul_tudor_jones
Paul Tudor Jones

Kevin O’Leary, Jordan Belford, Ray Dalio ve Ken Griffin gibi kişiler, BTC satın alarak veya altı haneli fiyat etiketlerini tahmin ederek 180 dönüşü tamamladılar.

Yedi yıl önce BTC’nin değerini reddeden başka bir isim – Michael Saylor – Bitcoin Maximalist terimiyle eş anlamlı hale geldi. O ve şirketi, büyük miktarda BTC biriktirmeye başladı ve şimdi toplu olarak 5 milyar doların üzerinde değere sahip.

Ancak MassMutual, One River Asset Management ve BlackRock gibi diğer kurumların gemiye bindiği gibi sadece bireysel yatırımcılar değildi. En büyük eleştirmenler olan dev bankalar bile oyuna geldi.

CEO’su bir zamanlar BTC’den “dolandırıcılık” olarak bahseden JPMorgan, şimdi kripto hizmetleri sunuyor. Bank of America, tüm kripto endüstrisi olan Solana ve Chainlink’i övüyor ve BTC’nin “önemli” olduğunu söylüyor. Citigroup kısa süre önce kripto ekibini 100’den fazla kişiyi işe alarak genişletme planlarını duyurdu.

Morgan Stanley, BTC’nin “kaybolmayacağını” ve kurumsal yatırımcıların varlığın bölümlerini birkaç fon aracılığıyla satın almalarına izin verdiğini söyledi. BNY Mellon, kripto saklama hizmeti sunuyor ve Bitcoin ETF uygulamasına yardımcı olmak için Grayscale ile ortaklık kurdu. Ve liste uzayıp gidiyor.

Daha Fazla Evlat Edinme

Evlat edinme bu günlerde farklı şekillerde geliyor. BTC ödemelerine izin veren işletmelerin sayısı son iki yılda fırladı. Şu andan itibaren, birincil kripto para birimini (veya diğer dijital varlıkları) sinema biletleri için ödeme yapmak, fast food satın almak, araba ve emlak satın almak, moda ürünleri satın almak, hayır kurumlarına bağışta bulunmak, şarap almak ve aradaki hemen hemen her şey için kullanabilirsiniz.

Ancak belki de en dikkate değer evlat edinme haberi, El Salvador’un bitcoin’i resmi olarak yasallaştıran ilk ülke olduğu geçen yıl geldi. Yasa Eylül ayı başlarında yürürlüğe girdi ve hükümet o zamandan beri birden fazla BTC yanlısı girişim başlattı. Muhtemelen en büyük ve en iddialı olanı, kripto para birimine odaklanan bütün bir şehrin inşa edilmesidir.

Dolayısıyla, bitcoin’in iki yıl önce, her şeyin değiştiği 12-13 Mart’ta ölmediği sonucuna varmak güvenli. Tam tersine gelişmeye başladı ve geniş çapta tanınan ve kabul edilen bir varlık sınıfı haline geldi ve multi-trilyon dolarlık bir sektöre öncülük etti.

ÖZEL TEKLİF (Sponsorlu)

Binance Ücretsiz 100$ (Özel): Kayıt olmak ve ilk ay Binance Vadeli İşlemlerinde 100$ ücretsiz ve %10 indirimli ücret almak için bu bağlantıyı kullanın (şartlar).

PrimeXBT Özel Teklifi: Kaydolmak ve depozitolarınızdan 7,000$’a varan PATATO50 kodunu girmek için bu bağlantıyı kullanın.Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin, Telegram kanalımıza katılın ve Facebook sayfamızı takip edin!

anlık kripto

Related articles

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img