Merkezi olmayan borsa (DEX) nedir?

Merkezi borsalardan farkı nedir? Merkezi borsaların hack riski gibi dezavantajları var mıdır?

Kripto para birimlerinin borsalarda depolanması, kripto para birimlerinin yönetimini tek bir şirkete, borsaya devretmeyi gerektirir ve bu nedenle her zaman hacklenme riskini içerir. Merkezi olmayan borsaların avantajları olduğu gibi dezavantajları da vardır

Her işlem  için komisyonun alınmasın olumsuz bir etki yaratır ve şu anda hacim az ve tahta zayıftır, çünkü hala çok az kullanıcı vardır. Bununla birlikte, merkezi olmayan borsaların gelecekte daha fazla dikkat çekmesi, ticaret hacimlerinin ve komisyonlarının muhtemelen iyileşmesi beklenmektedir. Merkezi olmayan bir borsa olan (DEX) , merkezi bir borsada var olan riskleri ve zorlukları ortadan kaldıran bir borsadır .Merkezi olmayan borsa, merkezi yönetici olmadan kripto para ticareti yapabilen bir borsadır.

Merkezi bir yöneticinin bulunmaması, özel anahtarı kendi başına yönetirken işlem yapabilmenin, böylece merkezi borsada yukarıda belirtilen dezavantajların ortadan kaldırılması anlamına gelir.

Son yıllarda, devlet düzenlemeleri nedeniyle borsaların kapatılması gibi haberler gündeme geldi, ancak devlet düzenlemeleri nedeniyle merkezsiz borsaların kapalı olduğu durumu hayal etmek zor. Bu nedenle bu faktörlerin avantajlardan biri olduğu söylenebilir. Blockchain’de bulunduğundan, saldırıya uğraması olası değildir ve sistem hatası veya iflas riski yoktur. Para birimi borsada tutulmasına rağmen, blok zincirinde saklanır, bu nedenle güvenlik merkezi bir borsadan daha sağlamdır.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin, Telegram kanalımıza katılın ve Facebook sayfamızı takip edin!

anlık kripto

Related articles

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img