NEO kripto para birimi nedir?

NEO hayata 2014 yılında AntShares (ANS) olarak başladı. Da Hongfei ve Erik Zhang tarafından kurulan AntShares, ‘Çin’in ilk blockchain platformu’ olarak adlandırıldı. 2016 yılında, söz konusu AntShares’e artan ilgiye ve hem hükümet düzenleyicilerinin hem de özel şirketlerin gereksinimlerini karşılayan blok zincir çözümlerine duyulan ihtiyaca yanıt olarak Da ve Erik OnChain’i kurdu. Blockchain tabanlı finansal hizmetler sunan girişim destekli bir şirketti. 2017 yılında AntShares NEO olarak yeniden adlandırıldı.

NEO, geliştirici dostu (çoklu dil), çevre dostu (enerji israfı yok) ve topluluk dostu (NEO tabanlı projeleri desteklemektedir) ile gurur duymaktadır. NEO kripto para birimine daha derin bir bakalım.

NEO vakfı tarafından önerilen akıllı ekonomi üç farklı katmana dayanıyor.

 1. Dijital varlıklar : Kullanıcılar, onaylanmış bir dijital kimlik aracılığıyla birden çok varlık türünü kaydedebilir, takas edebilir ve devredebilirler, değiştirilemez bir blockchain katmanıyla korunur. NEO’nun iki dijital varlık türü vardır: (a) küresel varlıklar ve (b) sözleşme varlıkları. Global varlıklar sistem alanına kaydedilebilir ve tüm akıllı sözleşmeler ve müşteriler tarafından tanımlanabilirken, sözleşme varlıkları akıllı sözleşmenin özel bir depolama alanına kaydedilir ve bunları tanımak için uyumlu bir müşteri gerektirir.
 2. Dijital kimlik : dijital olarak var olan kişilerin (kuruluşların kimlik numarası gibi) bireylerin, kuruluşların ve diğer kuruluşların kimlik bilgilerini ifade eder.
 3. Akıllı sözleşmeler : NEOcontract akıllı sözleşme sistemi , diğer protokollerle hızlı bir entegrasyon sağlayan c #, java ve python gibi birden çok dile dayanmaktadır.
Jetonun Amacı TPS Onay Zamanı Uzlaşma Algoritması
NEO, GAS oluşturmak için PoS jetonu olarak kullanılacak, blok zincirine işlem yazmak için gerekli bir jeton 1.000-

10.000

15 saniye dBFT

Jeton – NEO / GAZ

Şu anda, toplam NEO arzının dolaşımdaki yaklaşık% 65’i var:

 • Toplam arz: 65.000.000 NEO
 • Dolaşımdaki tedarik: 100.000.000 NEO

GAS, maksimum toplam 100 milyon limit ile NEO ağ kaynak kontrolünün gerçekleştirilmesi için yakıt belirtecidir. NEO ağı, jetonların ve akıllı sözleşmelerin işletilmesi ve depolanması için ücret alır, böylece muhasebeciler için ekonomik teşvikler yaratır ve kaynakların kötüye kullanılmasını önler. Minimum GAZ birimi 0.00000001’dir.

100 milyon NEO’ya karşılık gelen yaklaşık 100 milyon GAZ, tutma NEO’sunu ele almak için 22 yılı aşkın bir süre içinde bir bozunma algoritması ile üretilecektir. NEO yeni bir adrese aktarılırsa, sonraki GAZ yeni adrese aktarılır.

NEO kripto para biriminin arkasındaki teknoloji 

NEO, blockchain tabanlı bir protokoldür. Ethereum gibi, merkezi olmayan akıllı sözleşmeler etrafında dijital bir ekonomi yaratmaya odaklanmıştır. Bununla birlikte NEO, çift token sisteminin yanı sıra dBFT’ye dayalı farklı bir konsensüs mekaniği kullanır.

NEO, Temsil Edilen Bizans Hata Toleransı (dBFT) adı verilen bir konsensüs mekanizması kullanmaktadır . Sisteme katılımcılar belirli düğümleri minimum NEO dengesini korumak ve belirli performans gereksinimlerini karşılamak zorunda olan muhasebeci olarak belirleyebilirler.

Muhasebecilere, blockchain’e yazılan blokları doğrulama görevi verilir. Ağdaki düğümlerin üçte ikisi bir muhasebecinin blockchain sürümü ile aynı fikirde olursa, fikir birliğine varılır ve blockchain’in önerilen sürümü doğrulanır. Fikir birliği başarısız olursa, alternatif bir muhasebeci çağrılır ve işlem tekrarlanır.

Bu fikir birliğinin sadece ağın bir alt kümesinde çoğaltılması gerektiğinden, klasik Bizans Hata Toleransından daha verimli olduğu söylenir. Ağ bir bütün olarak daha az kaynak tüketir ve daha yüksek işlem hacimlerini karşılayabilir.

Diğer NEO çekirdek bileşenleri ve parçaları:

 1. NeoVM – Evrensel Blok Zinciri Sanal Makinesi: NeoVM, sanal bir CPU’ya benzer hafif, genel amaçlı bir sanal makinedir. Sözleşmedeki talimatları sırayla okur ve yürütür, talimat işlemlerinin işlevselliğine dayalı süreç kontrolü yapar vb. İyi bir başlatma hızı ve çok yönlülüğü vardır, akıllı sözleşmeler gibi küçük programlar için çok uygundur ve ayrıca blockchain olmayan sistemlere taşınabilir.
 2. InteropService – Birlikte Çalışabilir Hizmetler : blockchain defteri, dijital varlıklar, dijital kimlik, kalıcı depolama alanı, NeoFS ve diğer temel hizmetleri yüklemek için kullanılır.
 3. DevPack – Derleyici ve IDE eklentisi : kolay geliştirme ve entegrasyon için.
 4. NeoContract: akıllı bir sözleşme yapmadan önce statik analiz yoluyla akıllı bir sözleşme çağrı ağacı oluşturabilir.
 5. NeoX : zincirler arası birlikte çalışabilirlik uygulayan bir protokol. NeoX “çapraz zincir varlık değişim protokolü” ve “çapraz zincir dağıtılmış işlem protokolü” olmak üzere iki bölüme ayrılmıştır.
 6. NeoFS : Dağıtılmış Karma Tablosu (DHT) kullanan dağıtılmış bir depolama protokolü.
 7. NeoQS (Kuantum Güvenli) : NEO’yu kuantum hesaplama tehdidine karşı korumak için kafes tabanlı bir şifreleme mekanizmasıdır.

DBFT’nin son kullanıcıya önemli ölçüde daha fazla dezavantaj getirdiğine inanıyorum çünkü daha zayıf bir güvenlik açısından katılımcıların da merkezi bir otoriteye güvenmesi gerekiyor. Bununla birlikte, artan merkezileştirmeden inanılmaz ölçeklenebilirlik kazanımları vardır, yani TPS’yi iyileştirmek ve blok boyutunu arttırmak için tavizler yapılmalıdır. NEO’nun genel gelişimi oldukça ilginç ve önümüzdeki birkaç yılın ne getireceğini görmeyi umuyorum.

Sonunda, NEO oldukça etkileyici bir geliştirici ve proje topluluğu ve aynı zamanda çok zor takipçilerin bir kullanıcı tabanını geliştirmeyi başardı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin, Telegram kanalımıza katılın ve Facebook sayfamızı takip edin!

 

anlık kripto

Related articles

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img