Op-ed: Zincir içi adli tıp izleme, kriptonun yargıcı, jürisi ve infazcısıdır | CryptoSlate

yayla

2022 ve dünyanın her yerinden endüstriler blockchain gibi merkezi olmayan teknolojilere uyanmaya başlıyor. Bu teknolojiyle çalışan birçok önde gelen isim olsa da, güvenlik endişeleri hala birçokları için bir benimseme engeli oluşturuyor. Kötü niyetli aktörler, zincirdeki fonları riske atabilir ve büyük kurumlar, bu kadar çok sermaye söz konusu olduğunda, herhangi bir şeyin ters gitmesine göz yumamazlar.

Bununla birlikte, bu risklere karşı koymak için geliştirilen adli izleme teknikleri, bu sistemlerin güvenliğinde ve dolayısıyla bunların benimsenmesinde devrim yaratabilir.

Mevcut Blockchain Manzarası

Blockchain teknolojisi son on yılda hızla gelişti. Başlangıçta, aracıları ortadan kaldıran yeni ve devrim niteliğinde bir eşler arası dijital para birimi platformu olan Bitcoin vardı. Birkaç yıl sonra, Ethereum platformu, sözleşme anlaşmalarını blok zinciri uygulamalarına otomatikleştirebilen akıllı sözleşmeleri başlattı ve getirdi. Bu evrimle birlikte, dijital para birimi programlanabilir hale geldi ve çok daha sağlam bir kripto para birimi ekosistemini başlatacak merkezi olmayan uygulamaların (dapps) yolunu açtı.

Bu sistemlerin tümü, değerin platformlar arasında güvenli bir şekilde aktarıldığı ve kullanıcıların verilerinin kontrolünü elinde bulundurduğu gerçek bir “web 3.0” vaadini getirerek, ara bağlantıların yanı sıra ölçeklenmeye başlıyor. Bununla birlikte, meyve vermesi için hala ele alınması gereken bazı kalıcı sorunlar var.

Belki de en önemlisi güvenlik sorunudur. Kripto para endüstrisi genellikle bir “vahşi batı” ortamı olarak görülüyor – varlığının büyük bir bölümünde kurumsal yatırımı tartışmalı bir şekilde geride tutan bir algı. Bu soruna çeşitli çözümler var, ancak neredeyse herkes, bu teknolojinin daha iyi bir finansal sistemin temeli olması için kötü niyetli aktörlerin etkili bir şekilde azaltılmasının gerekli olduğu konusunda hemfikir.

Elbette, çözümlerin bazıları kendi acı noktalarıyla birlikte gelir. Örneğin, Ethereum 2.0’ı alın. ETH 2.0 zinciri, “slashing” adı verilen bir süreç uyguladı. Slashing, stake edilen fonları tasfiye ederek doğrulayıcının hatalı davranışını caydırmak için tasarlanmış bir mekanizmadır. Tüm ağın yararına yapıldığında, düğümler bir eş düğümden gelen geçersiz işlemleri tespit edecek ve bunları ağdan kesecek veya kesecek ve yanlış davranış için onları cezalandıracaktır.

Bu şüphesiz doğru yönde atılmış bir adımdır, ancak yine de kesmek, kötü aktörlerin kökünü kazımak için ağ katılımcılarına sorumluluk yükler. Ayrıca uygulama, yürütülmesinde nispeten kördür, yani insan hatası da dahil olmak üzere durum ne olursa olsun rahatsız edici düğümleri ortadan kaldırır.

Dürüst hatalar, kasıtlı saldırganlarla tamamen aynı şekilde cezalandırılır. Bu birçok şeye yol açtı örnekler basit bir hata, aksi takdirde tamamen hayırsever onaylayıcıların fonlarını kaybetmesine neden oldu. Bu, büyük, kurumsal oyuncuların yapmayı göze alabileceği türden bir hata değil. Açıkça görülüyor ki, büyük şirketler işin içine girmeden önce daha sıkı bir sisteme ihtiyaç var.

Daha Akıllı Bir Uygulama Şekli

Bu sorunları ele almak için, yeni, daha seçici bir blok zinciri denetleme sistemi gerekli olacaktır. Yukarıda bahsedilen kesme mekanizmasına dayanan bir protokol hayal edin. Ancak, kötü niyetli aktörleri avlamak için bitişik düğümlere güvenmek yerine, adli bilişim sistemi zinciri sürekli olarak izler ve hatalı yapanları özerk bir şekilde ortadan kaldırır. Daha da iyisi, bunu yalnızca kötü niyeti doğrulayan belirli kanıtlanabilir kanıtlar topladıktan sonra yapar.

Bu yeni nesil adli bilişim izleme sistemi iki kritik sonuca yol açar:

İlk olarak, yalnızca yaramazlık yapan düğümler, daha masum hatalar yapan düğümleri korurken dürüst olma teşvikini sürdürerek fonlarının alındığını görecektir.

İkincisi, olası olmayan bir durumda, sistemin ⅓’den fazlasının güvenliğinin ihlal edilmesi ve bir saldırı girişimine yol açması durumunda, adli tıp süreci, kalıcı ağ kararsızlığına neden olmadan önce bu “saldırı” düğümlerini kapatır ve diğer doğrulayıcıların olduğu gibi çalışmasına izin verir. yapmalılar.

Bu, ağ güvenliği ve hesap verebilirlik açısından oyunun kurallarını değiştiriyor. İşletmeler, sermayelerini olumsuz yönde etkileyen saldırı veya hata korkusu olmadan blok zinciri üzerinde çalışabilirler. Aslında, zincir üzerinde varlıklara sahip olmak, onları neredeyse başka herhangi bir yerde depolamaktan gerçekten daha güvenli olacaktır ve her işlemin tüm geçmişi, tam şeffaflık için kolayca denetlenebilir.

Endüstrinin Kabulüne Giden Yol

Bir kez uygulandıktan sonra, yükseltilmiş adli izleme sistemi, endüstrinin merkezi olmayan alana ciddi yatırımlar yapmaya başlaması için ihtiyaç duyduğu tam güvenceyi sağlayacaktır. Yeni tekniklerin paranın hareketine ilişkin netliği artırırken siber saldırıları nasıl önleyebileceği kolayca gösterilebildiğinde, işletmeler muhtemelen bu tür ödeme yöntemlerini çok daha yaygın bir şekilde benimsemeye başlayacaklar. Bu yeni sistemler aynı zamanda genel, özel ve hibrit blok zincirlere de uygulanabilir, bu nedenle toplu olarak kullanıma sunulma yetenekleri üzerinde neredeyse hiçbir kısıtlama yoktur.

Sonuç olarak, bu muhtemelen merkezi olmayan defterlerin finans dünyasının temel unsuru haline gelmesi için en etkili ve en hızlı yoldur. Açıkçası, zaten ilgi var, ancak güvenlikle ilgili sorunlar birçok kişiyi uzak tuttu. Yine de bu aynı kalmak zorunda değil ve zincirleme adli tıp izleme bu korkuları dindirebilir ve yepyeni bir şirket dalgasının blok zinciri teknolojisinin avantajlarından güvenli ve güvenilir bir şekilde yararlanmasına izin verebilir.

Bu, XinFin’de Ekosistem Geliştirme Direktörü ve küresel finans merkezli uygulamaları desteklemeye odaklanan açık kaynaklı bir Hibrit Blok Zinciri protokolü olan XDC Ağı’nda İcra Direktörü Billy Sebell’in konuk yazısıydı.

Günlük özetinizi alın Bitcoin, DeFi, NFT ve Web3 CryptoSlate’den haberler

bir Köşe Kripto Pazarında 👇

CryptoSlate Edge’in bir üyesi olun ve özel Discord topluluğumuza, daha özel içerik ve analizlere erişin.

Zincir üzerinde analiz

Fiyat anlık görüntüleri

Daha fazla bağlam

Ayda 19$’a şimdi katılın Tüm faydaları keşfedin

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin, Telegram kanalımıza katılın ve Facebook sayfamızı takip edin!

anlık kripto

Related articles

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img