Oyuncular neden NFT’lerden nefret ediyor – ve onları ne tersine çevirebilir?

Daha büyük oyun topluluğu, NFT’leri oyunlarına entegre etmeye çalışan ana akım oyun şirketlerine karşı çok karamsar bir bakış açısına sahip. NFT’leri, kripto dolandırıcıları tarafından öngörülen bir hızlı zengin olma planı olarak görüyorlar ve oyun şirketlerinin mikro dönüşümleri giydirmesi için yeni bir yol. Var dikkatli olunması gereken çok şeyve bu duygunun çoğu haklı. Peki ya olaya farklı bir açıdan bakarsak? Ya teknolojinin temellerini göz önünde bulundurursak, bunu mevcut oyun ekosisteminin işleyiş şekliyle karşılaştırırsak ve insanların bir maymunun JPEG’sine 100.000 ABD Doları harcadıklarını gördüklerinde hissettikleri tüm öfkeden ayırırsak? Bu teknolojiyi, geleneksel oyun ekonomisini özüne taşıyacak ve uzun vadede oyunculara büyük fayda sağlayacak oyunlara entegre etmenin farklı bir yolu olduğuna inanıyorum.

Sistemi oynamak

İlk olarak, ana akım oyun ekonomisinin nasıl yapılandırıldığına bakalım. Bu örnek için hiç duymamış olabileceğiniz küçük bir oyun olan Call of Duty (CoD) kullanalım. Bu doğru, odadaki 20 milyar kiloluk goril. CoD en popüler ve en yüksek hasılat tüm zamanların atıcı serisi, yılda milyonlarca kopya satan konsollar ve PC’ler arasında. CoD ayrıca yıllık bir franchise, bu nedenle her yıl en az bir yeni CoD oyunu alıyoruz. Bu oyunların çok oyunculu bileşeni, kardaki aslan payının bulunduğu yerdir ve birden fazla sürüm için franchise ile birlikte olan oyuncular, kaplamalar, silahlar gibi öğeleri satın alarak oyun içi ekonomiye muhtemelen yüzlerce, hatta binlerce dolar batırmışlardır. , haritalar ve her türlü kozmetik ve oyun geliştirici eklentiler. Ancak oyuncular gelecek yılın girişine geçtiğinde, yeniden eşya biriktirmeye başlamaları gerekir. Oyununuz için öğe satın almak için 200 ABD doları koymuş olsanız bile, bu öğeler yeni yinelemeye aktarılmayacaktır. Peki ya yaptılarsa? Bir parça satın alsaydın DLC (indirilebilir içerik) ve buna gerçekten sahip misiniz? Ya bunu yıllar boyunca yanınıza alıp istediğiniz gibi kullanabilseydiniz, hatta diğer oyunculara satabilseydiniz ve başlangıçta harcadığınız paranın bir kısmını geri alabilseydiniz – ya da en iyi senaryoda bile kar elde edebilseydiniz?

Bu senaryo, blok zinciri endüstrisindeki takas edilemeyen token (NFT) içeriği aracılığıyla kazan-kazan (P2E) alanında tam olarak olan şeydir. NFT’ler, JPEGS ve saçma sapan memler olarak görülmez; bir oyunda faydası olan silahlar, görünümler ve diğer öğeler olabilirler. Bir NFT satın aldığınızda ona sahip olursunuz, yani başka bir oyun oynamaya karar verirseniz, bu NFT’lerle istediğinizi yapabilirsiniz. Aslında geliştiriciye ait olan ve sonsuza kadar tek ekosistemlerine kilitlenmiş şeyler değiller.

Bu, DLC paradigmasını çarpıcı biçimde değiştirir. Oyuncular, ganimet kutularının ve DLC’nin oyun-kazanma doğasını, kavramlar ilk ortaya atıldığından beri ve iyi bir nedenle kınıyorlar. Geliştiricilerin, bunun için ödeme yapmaya istekli olanlara haksız avantaj sağlamasına olanak tanır ve kumar benzeri bir bağımlılığı, nadir öğeler içeren bir ganimet kutusuna tökezlemeye teşvik eder. Yine de endüstri standart iş modelinde çalışmaya devam ettikçe DLC asla ortadan kalkmayacak. Öyleyse, oyuncuların bu DLC’yi satın aldıktan sonra istediklerini yapabilecekleri bir varlık olarak sahip olmalarını sağlayan bu modele neden biraz esneklik getirmiyorsunuz?

Tamam, Boomers

Mevcut oyun stüdyolarının NFT’leri oyunlarına entegre etmeye çalışma biçimleriyle ilgili ana sorun, bunların yalnızca isim olarak gerçekten NFT olmalarıdır, çünkü oyuncuların ikincil bir piyasada onlarla ne yapabilecekleri üzerinde gerçek bir kontrolleri yoktur. Bu, onu neyin benzersiz kıldığını tam olarak anlamadan bir trende atlamaya çalışan şirket kurullarının kokusunu alıyor. Dolayısıyla, NFT’leri dijital bir teknoloji olarak benzersiz kılan herhangi bir yardımcı program sunmayarak, bunlar sadece başka bir isimle DLC öğeleridir. Bunun nedeni muhtemelen biraz karmaşıktır, ancak özünde bu oyun geliştiricilerinin kendi vitrinleri olması ve her şeyin kendi sunucularından akması gerçeğinden kaynaklanmaktadır. Gerçek bir blockchain altyapısının özünde bunu değiştireceği yer burasıdır. Yabani otların arasında kaybolmadan önce açıklığa kavuşturalım: Blockchain teknolojisi sadece kripto para birimi ile ilgili değildir. Pek çok insan hala kriptonun bir tür Ponzi şeması olduğunu düşünüyor – bu duygulara rağmen, blockchain ve kripto birbirini dışlamıyor.

Blockchain defterlerinin arkasındaki temel önerme şu şekilde özetlenebilir: açık ve eşler arası. Yani, tek bir merkezi otorite veya kontrol noktası yoktur ve herkes her işlemi gerçekleştiği anda görebilir (ve doğrulayabilir). Torrent’in nasıl çalıştığına benzer şekilde, hiç kimse tek bir dosya barındırmaz – bu torrent ile P2P tarzında etkileşimde bulunan tüm kullanıcılara yayılır. Bu, en temelde ademi merkeziyetçiliktir.

Kripto para biriminin konuşmaya girmesi bile gerekmiyor. NFT’ler, geliştirici yerine oyuncunun sahip olduğu ve aktardığı oyun içi varlıkları temsil eden anahtarlardır. Bunlar gerçek NFT’ler olsaydı, alıcılar bunları geliştiricinin ekosisteminin dışına çıkarmakta özgür olurdu. Bununla birlikte, ana akım oyun geliştiricileri, onları tescilli pazar yerlerinde kilitli tutmaya devam ederek bu en temel yardımcı programın ayaklarını kestiler.

oyun

Yakın zamanda yayınlanan Oyun Geliştiricileri Konferansı’na (GDC) göre yıllık oyun endüstrisi raporunun durumuGeliştiricilerin %72’si bir ödeme yöntemi olarak kripto para birimiyle ilgilenmiyor, %70’i NFT’leri oyunlarına entegre etmekle ilgilenmiyor. Bununla birlikte, rapor ayrıca %28’inin bir düzeyde NFT’lerle ilgilendiğini ve bu partinin %7’sinin “çok ilgilendiğini” belirtti. Ayrıca sadece %1’inin stüdyolarının kripto ve/veya NFT kullanımını entegre ettiğini yanıtladığını belirtmekte fayda var, bu nedenle bu noktada benimseme çoğunlukla mevcut değil. Bununla birlikte, geleneksel oyunlarda kullanımları konusunda en azından hala açık fikirli olan bir geliştiriciler alt kümesi vardır. Anonim bir geliştirici alıntı dediği gibi:

“Şahsen NFT’ler ve kripto para birimi ile oldukça ilgileniyorum, ancak stüdyomdaki ve arkadaş çevremdeki birçok insan onları sevmiyor ve onlar için geliştirmeyecek. Konu söz konusu olduğunda NFT’lerin daha iyi bir itibar kazanması gerektiğini düşünüyorum. [the] önce çevre ve sanat hırsızlığı, ardından dijital içeriğe benzersiz bir değer vermenin ilginç bir yolu olabilir.”

Büyük geliştiricileri, pazarlarını ikincil satışlara izin verecek şekilde değiştirmeye ikna etmek zor olacak, ancak kimse beğensin ya da beğenmesin gelecek geliyor. Blockchain teknolojisinden doğan ve bu teknoloji için özel olarak üretilmiş, kazan-kazan oyun alanı, endüstrinin en büyük büyüyen sektörlerinden biridir. NFT’ler şu anda en popüler P2E oyunlarının ayrılmaz bir parçasıdır ve dünyanın her yerinden insanlar ilk kez oyun içi varlıklarının kontrolünü elinde tutuyor ve sadece oyunlarını oynayarak geçimlerini sağlarken bunları çeşitli şekillerde kullanabiliyorlar. favori oyunlar. Bu, hayatları değiştiren ve oyuncuları güçlendiren dijital varlıkların kurumsal kontrolünden boşanmış bir gelecek.

Blockchain, oyunculardan güç alan yeni nesil oyunları inşa ettiğimiz temel olabilir. Tek yapmamız gereken akımla savaşmamak ve teknolojiyi doğru kullanmak.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin, Telegram kanalımıza katılın ve Facebook sayfamızı takip edin!

anlık kripto

Related articles

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img