Ponzi̇ Si̇stem Saadet Zi̇nci̇ri̇ Nedir?

0
1291

‘’Oturduğunuz yerden para kazanmak istemez misiniz? Ana paranıza her hafta 5% faiz almak için hemen kaydolun’’ Bu ve buna benzer ifadeler ile karşı karşıya iseniz büyük ihtimalle bir ponzi sisteminin tam ortasındasınız demektir. Peki nedir Ponzi sistemleri, nasıl anlarız ve kendimizi nasıl koruruz?

Ponzi ismi, aslen bir İtalyan olan ve 20’li yaşlarının başlarında Amerika’ya giden Charles Ponzi’den gelmektedir. Bu kişi Amerika’ya yerleştikten bir süre sonra sistemini kurmaya karar verir ve çalışmalara başlar. Temel amacı aslında olmayan bir işten elde ettiğini vaat ettiği karı diğer insanlarla paylaşmaktır ama asıl beklentisi çok daha farklıdır.

Ponzi, parasını aldığı ilk kişilere vaat ettiği ödemeleri günü gününe yapar. Bunu gören insanlar hem daha çok para yatırmaya hem de başkalarını da bu sisteme, kendileri için bu iş koluna, yatırım yapmaya ikna ederler. Gelen para miktarının artmasıyla beraber Ponzi daha çok kişiye vaat ettiği miktarları ödeyebilecek hale gelmiştir.

Sistem gittikçe büyümekte, zamanla daha fazla insanı ağına düşürmektedir. Ancak bir yerde değirmenin suyu bitecek, insanlar paralarını eksik almaya veya hiç alamamaya başlayacaktır. Bundan sonra, paralarını alamayan insanlar çoğaldıkça sisteme girişler de bıçak gibi kesilir. Sıcak paradan yoksun kalan Ponzi ve sistemi vaat ettiği işlemleri yapamayacak hale gelir ve sonunda kimsenin tahmin edemeyeceği kadar zengin olmuş bir kişi haline gelir Ponzi.

Peki bu sistemler günümüzde de var mı? Cevabımız tabii ki evet! Çünkü insanların kısa yoldan ve çok emek harcamadan para kazanma istekleri paranın icadından bu yana her zaman olmuş ve bundan sonra da olmaya devam edecektir. Bu gibi Ponzi Sistem adını verdiğimiz yapılardan uzak durmaksa sadece bizim elimizde! Kısa yoldan para istemek aslında elimizdeki az miktarda parayı da gözden çıkarmak anlamına gelir, bunu unutmadan hareket etmeliyiz.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin, Telegram kanalımıza katılın ve Facebook sayfamızı takip edin!

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz