Quant, Bitcoin Fon Oranının En Son Zirveyi Nasıl Öngördüğünü Açıklıyor

Bir nicel, Bitcoin fonlama oranının (72 saat) kripto fiyatındaki zirveleri ve dipleri nasıl doğru bir şekilde gösterebileceğini açıkladı.

Bitcoin Fon Oranı Piyasadaki En Yüksek ve En Dipleri Gösterebilir

Bir CryptoQuant’ta bir analist tarafından açıklandığı gibi İletifonlama oranının 72 saatlik versiyonu, BTC piyasasında zirveleri ve dipleri göstermede etkili görünüyor.

“Fonlama oranı”, Bitcoin vadeli işlem tacirlerinin (uzun veya kısa) birbirleri arasında yapmak zorunda oldukları periyodik ödemedir.

Bu metriğin değeri negatif olduğunda, bu, şu anda pozisyonlarını korumak için şortların uzunlara prim ödediği anlamına gelir.

Bu değerler, şu anda vadeli işlem piyasasında daha fazla şort olduğunu ve çoğunluk hissiyatının düşüş eğiliminde olduğunu gösteriyor.

Öte yandan, indikatörün pozitif değerleri, şu anda uzunların şortlara hakim olduğunu ima ediyor. Doğal olarak, bu eğilim şu anda Bitcoin pazarında genel duyarlılığın yükselişte olduğu anlamına geliyor.

İlgili Okuma | Bitcoin İşlem Hacmi Düşük Seviyelerde Kalmaya Devam Ediyor

Şimdi, BTC fonlama oranındaki (72 saat) son birkaç aydaki eğilimi gösteren bir grafik:

BTC fiyatı ile fonlama oranı arasındaki ilişki | Kaynak: CryptoQuant

Yukarıdaki grafikte görebileceğiniz gibi, miktar, Bitcoin fonlama oranları ile fiyat arasında bir korelasyon kurulmasına yardımcı olan ilgili noktaları işaretlemiştir.

Görünüşe göre gösterge, düşüş gözlemleyen fiyatla birlikte yükselen bir değere sahip olduğunda, kısa bir süre sonra BTC değerinde keskin bir düzeltme gerçekleşti.

İlgili Okuma | Toplam BTC Arzının %1’ine Yakın Bitcoin Borsasında İşlem Gören Ürünler

Bunun nedeni, yatırımcıların fiyat düşerken uzun vadeli eklemeye devam etmeleridir (dolayısıyla fonlama oranı daha pozitif hale gelmiştir). Böyle bir ticaret, düşüş eğilimi uzun süre devam ediyormuş gibi oldukça risklidir, sonra tasfiye hızla gerçekleşebilir.

Büyük miktarda uzun tasfiye, fiyatı keskin bir şekilde aşağı çekebilir, buna “uzun sıkıştırma” adı verilen bir süreç. Ancak burada ilginç bir gerçek şu ki, fonlama oranları hala çok düşük bir değere sahipti, bu da o kadar uzun vade olmadığı anlamına geliyor.

Gönderideki analist, göstergedeki herhangi bir küçük ayarlamanın, bu tür hacimlerin olduğu dönemlerde fiyatı ve yatırımcı psikolojisini etkileyebileceğine dikkat çekti.

Bitcoin fiyatındaki son düzeltme, fonlama oranındaki bir artıştan hemen sonra gerçekleştiğinden, metrik son zamanlarda zirveleri göstermede hala etkili görünüyor.

BTC Fiyatı

Yazma sırasında, Bitcoin’in fiyatı geçen hafta %7 düşüşle 43.7 bin dolar civarında dalgalanıyor.

BTC’nin fiyatı düşüyor | Kaynak: TradingView’de BTCUSD
Unsplash.com’dan öne çıkan görsel, TradingView.com’dan grafikler, CryptoQuant.com

[ad_2]

anlık kripto

Related articles

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img