Rapor: Ruslar kripto kullanarak yaptırımlardan kaçmıyor diyor Chainalysis | CryptoSlate

Rusya’nın Ukrayna’daki savaşı devam ederken, kripto para birimleri çatışmada önemli bir rol üstleniyor, ancak Rus varlıkları veya oligarkları üzerindeki yaptırımlardan kaçma kapasitesinde değil. Aksine, dünyanın dört bir yanındaki kullanıcılar yalnızca Ukrayna hükümeti tarafından sağlanan adreslere 56 milyon dolardan fazla kripto para bağışladığı için, kripto paranın Ukrayna’yı desteklemede çok yararlı olduğunu kanıtladı.

Bu, “sadece kripto topluluğunun cömertliğini değil, aynı zamanda sanal varlıkların sınır ötesi ödemeler için benzersiz faydasını da sergiliyor” Chainalysis rapor konuda okur.

Çoğu okuyucunun bildiği gibi, Amerika Birleşik Devletleri ve AB’deki ve başka yerlerdeki birçok müttefiki, Rus oligarklarını, aile üyelerini ve işlerini, ayrıca tüm büyük devlet bankalarını ve birçok enerjiyi eklemek de dahil olmak üzere Rusya’ya karşı benzeri görülmemiş eylemlerde bulundu. ihracatçılar, Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi’nin (OFAC) Özel Olarak Belirlenmiş Vatandaşlar ve Engellenmiş Kişiler Listesi’ne (SDN).

Batılı güçler ayrıca, belirli Rus bankalarını SWIFT sisteminden çıkardı, esasen onları küresel finansal sistemden ayırdı ve Rusya’nın merkez bankasına yaptırım uygulayarak 650 milyar dolarlık rezervini yaptırımların etkisini hafifletmek için kullanmasını engelledi.

Yaptırımlardan kaçınma olduğuna dair hiçbir kanıt yok

Birçoğu, Rusya’nın iş dünyası ve siyasi elitlerinin yaptırımlardan kaçınmak için bitcoin (BTC) veya eter (ETH) gibi kripto para birimlerini nasıl kullanabileceğini merak ediyor. Raporda, “Bunun olduğuna dair doğrudan bir kanıt olmasa da, Rusya’nın çeşitli kripto para birimi tabanlı suç kategorilerinde orantısız bir paya sahip olması ve kara para aklama faaliyetine karışmış birçok kripto para birimi hizmetine ev sahipliği yapması makul bir endişe.” .

Chainalysis’in kurucu ortağı Jonathan Levin’in ABD Senatosu önünde ifade verirken açıkladığı gibi, kripto para birimine dayalı yaptırımlardan kaçınma oluyorsa, muhtemelen daha çok, nispeten küçük miktarlarda kripto para biriminin farklı nakit çıkış noktalarına kademeli olarak taşındığı tipik kara para aklama faaliyetine benzeyecektir. büyük işlemlerde bir kerede değil.

Chainalysis’in raporu, yaptırımlardan kaçmanın farklı yollarını listelemeye devam ediyor ve hepsini reddediyor.

İlk olarak, Rus kripto balinaları – 1 milyon dolardan fazla kripto parası olan cüzdanlar – bu fonları taşımaya çalışırsa, bunu gösterecektir. İstilanın başlangıcı ile 21 Mart arasında Chainalysis, Rusya merkezli balinalardan birçoğu OTC masaları ve borsaları ile ilişkili olan ve bazıları yüksek riskli olan diğer adreslere gönderilen 62 milyon doların biraz üzerinde kripto para birimini izledi.

Chainalysis tarafından görüntü.

“Bu aktivitedeki ani artışlar yaygın olsa da, Rus balina gönderimi, işgalden hemen sonra 28 Şubat haftasında kabaca sekiz ayın en yüksek seviyelerine ulaştı ve 26,5 milyon dolara ulaştı. Raporda, balina cüzdanlarının yaptırıma tabi kişiler ve kuruluşlar tarafından kontrol edilip edilmediğini bilmediğimiz için, zincir içi aktivite tek başına bu transferlerin yaptırımlardan kaçınma olup olmadığını söyleyemez.

Sbercoin’i sıfıra indirmek

Chainalysis, savaşın başında yaptırım listesine alınan Rusya’nın en büyük bankası Sberbank tarafından çıkarılan yeni oluşturulan kripto para birimini de inceledi. Sbercoin, daha önce 2020’nin sonlarında duyurulmuştu.

Buna göre CoinMarketCap, Sbercoin, tümü tek bir popüler merkezi olmayan borsada toplam işlem hacminde yaklaşık 4,5 milyon dolar gördü. Sbercoin’in fiyatı lansmanından bu yana %90’ın üzerinde düştü ve şu anda 28 Mart 2022 itibariyle 0,00003329$’da ve piyasa değeri 113,089$’da. Sbercoin bu nedenle açıkça yaptırımlardan kaçınmak için kullanılmamaktadır.

Chainalysis ayrıca, Rus kuruluşları tarafından yaptırımlardan kaçınmayı gösterebilecek diğer kripto para birimi hizmetlerine ve kullanım tipolojilerine de baktı, ancak şimdiye kadar, bunlar için zincir üstü göstergeler sıra dışı pek bir şey göstermiyor.

Rusya’nın geniş bir hizmet ekosistemi var ve yaptırım uygulanan Rus kuruluşlarının, varlıklarını bu hizmetler aracılığıyla hareket ettirerek yaptırımlardan kaçmak için bu hizmetleri kullanmaya çalışmasını beklemek mantıklı.

Hiçbir borsa olağandışı bir etkinlik göstermedi

Ayrıca Chainalysis, Rusya’da öne çıkan Garantex ve Bitzlato gibi gevşek uyumluluk gereksinimlerine sahip yüksek riskli borsaları ve aynı zamanda bir Ethereum karıştırıcısı olan Tornado’yu analiz etti. Şimdiye kadar, bu hizmetlerin hiçbiri girişlerde veya çıkışlarda veya başka herhangi bir olağandışı etkinlikte ani artış göstermedi. Chainalysis, aynı sonuçla dünyanın açık ara en büyük darknet pazarı olan Hydra’ya da baktı.

Raporda, “Hydra’yı izlemeye devam ediyoruz, ancak şu ana kadar işlem hacmi olağan dışı bir şey göstermedi ve aslında Ukrayna işgalini takip eden zamanda düştü” diyor.

İran gibi bazı yaptırım uygulanan ülkeler, sermayeye erişmek ve yaptırımlarla ilgili kayıpları telafi etmek için kripto madenciliğine yöneldi. Rusya’nın da aynı şeyi yapması mümkün. Ağustos 2021 itibariyle, Rusya üçüncü sırada dünya çapında Bitcoin için küresel hash oranı payında. İşgalden sonra Rusya’nın bazı bölgelerinde kripto para madencileri tarafından elektrik tüketiminde bir artış olsa da, bunların herhangi birinin yaptırıma tabi bir varlığa atfedilip atfedilmeyeceğini söylemek imkansız.

Chanalysis, yaptırım uygulanan bir kuruluşun yeni yaptırımların uygulanmasından bu yana geçen haftalarda önemli bir madencilik operasyonu kurmasının da olası olmadığını yazıyor.

Ruble işlem çiftleri %900’ün üzerinde büyüdü

Ayrıca, Chainalysis tarafından sağlanan döviz emir defteri verilerini kullanarak kaiko, ayrıca Rus rublesini içeren ticaret çiftlerinin ticaret hacmindeki değişiklikleri de izledi. Ruble ticaret çiftlerini içeren ticaret hacmi, işgalin hemen ardından artarak 19 ve 24 Şubat arasında %900’ün üzerinde artarak Mayıs 2021’den bu yana en yüksek işlem hacmi olan 70 milyon doların üzerine çıktı.

Chainalysis tarafından görüntü.

O zamandan beri, ruble ticaret hacimleri dalgalı olmaya devam etti, ancak yine de 70 milyon doların üzerine çıkmadı. Zincir Analizi olarak daha önce belirtilmişbu faaliyetin büyük ölçekli yaptırımlardan kaçınmayı yansıtma ihtimalinin düşük olduğuna inanıyorlar.

Raporda, “Mevcut hipotezimiz, ruble çifti hacimlerinin başlıca itici güçlerinin oynaklık ve rublenin değeri düşerken tasarruflarını korumaya çalışan yaptırım uygulanmayan Rus kripto para birimi kullanıcıları olduğudur” deniyor.

Son olarak Chainalysis, Rus siber suçlularının, özellikle de fidye yazılımı saldırılarına karışan çetelerin faaliyetlerini de izledi. Bu çetelerden biri olan Chainalysis’e göre 2021’in en aktif fidye yazılımı grubu Conti, işgalden kısa bir süre sonra Rus hükümetine bağlılığını ilan ederek Rusya’nın düşmanlarına karşı siber saldırılar başlatma sözü verdi.

Kısa bir süre sonra, bilinmeyen bir taraf misilleme yaptı sızdırarak Grubun dahili sohbet günlükleri, kaynak kodu ve daha fazlası dahil olmak üzere Conti hakkında hassas bilgiler. Sonuç olarak, Chainalysis bu çetelerin artan faaliyetine veya yaptırımlardan kaçtığını gösterebilecek herhangi bir faaliyete dair herhangi bir işaret bulamadı.

Ukrayna’ya 56 milyon dolarlık kripto para

Özetle, Chainalysis önemli bir yaptırım kaçırma belirtisi bulamıyor. Ukrayna’daki savaşta kripto para birimlerinin rolü, bunun yerine Ukrayna savaş çabalarını ve ülke halkını desteklemek için bir araç olmalıdır.

Chainalysis tarafından görüntü.

28 Mart itibariyle, dünyanın dört bir yanındaki kripto meraklıları, Ukrayna hükümeti tarafından sağlanan adreslere 56 milyon doların üzerinde kripto para bağışladı. yüzlerce NFT ve kripto para birimini kabul eden diğer hayır kurumlarına bağışlar” yazıyor.

Chainalysis, “Bu bağışlar yalnızca topluluğun cömertliğinin bir örneği değil, aynı zamanda kripto para biriminin acil bir zamanda sınır ötesi bir değer aktarım mekanizması olarak faydasının bir örneği olarak duruyor” diye bitiriyor.

Kripto Pazarında Avantaj Elde Edin 👇

CryptoSlate Edge’in bir üyesi olun ve özel Discord topluluğumuza, daha özel içerik ve analizlere erişin.

Zincir üzerinde analiz

Fiyat anlık görüntüleri

Daha fazla bağlam

Ayda 19$’a şimdi katılın Tüm faydaları keşfedin

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin, Telegram kanalımıza katılın ve Facebook sayfamızı takip edin!

anlık kripto

Related articles

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img