RSK, Bitcoin Ağını Stabilcoinler ve DeFi için Gidilen Bir Hedefe Dönüştürüyor

Son yıllarda, sabit paralar, yatırımcıları kripto piyasasının oynaklığından koruyan doğal özellikleri nedeniyle kripto evreninde çılgınca popüler hale geldi. Çeşitli kullanım durumları için kullanılırlar ve farklı blok zinciri platformlarında bulunurlar.

Yakın zamana kadar stablecoin’ler, merkezi olmayan finans (DeFi), takas edilemeyen tokenler (NFT’ler) ve diğer benzer akıllı sözleşmeye dayalı ilkel öğeler Bitcoin ağında mevcut değildi. Ancak ortaya çıkmasıyla birlikte RSKBitcoin ağı tarafından güvence altına alınan ilk akıllı sözleşme platformu olan Bitcoin die-hards, artık başka bir blok zincirine geçmek zorunda kalmadan, sabit paralar da dahil olmak üzere DeFi’deki sınırsız fırsatlara erişebilir.

Bitcoin (BTC) şu anda var olan en likit kripto para birimi olarak kabul ediliyor. Zaten en büyük piyasa değerine ve en büyük kullanıcı topluluğuna sahip. Buna göre, BTC’yi teminat olarak kullanarak stabilcoin’ler, Bitcoin blok zincirinin ademi merkeziyetçilik, sansür direnci, değişmezlik ve benzersiz güvenlik gibi doğal özelliklerinden yararlanabilir. Ek olarak, teminat olarak BTC ile, stablecoin’lerle ilişkili karşı taraf riskleri de bir dereceye kadar en aza indirilebilir.

RSK: Yapım Aşamasındaki Bir Goliath

Açık finans (OpFi) büyümeye devam ederken, RSK, Bitcoin meraklıları için oyun alanını eşitleyen platformlardan biridir. 2021’de RSK’nın akıllı sözleşme ekosistemine katılan kullanıcı sayısında önemli bir artış oldu. BTC, RSK’ya 546’dan 2.520’ye sabitlendi – DeFi’nin Bitcoin blok zincirinde hala başlangıç ​​aşamasında olduğu düşünüldüğünde umut verici bir gelişme.

DeFi hizmet yelpazesini daha da genişletmek için, RSK ayrıca Ethereum ile birlikte çalışabilirlik köprüsü başlattı, RSK ve Ethereum ekosistemleri arasında herhangi bir belirtecin iki yönlü transferine izin verir. Sonuç olarak, Ethereum kullanıcıları rBTC ile sorunsuz bir şekilde işlem yapabilir ve böylece Bitcoin DeFi ekosistemine dolaylı olarak maruz kalabilir. Bu köprü, özellikle DAI gibi Ethereum tabanlı stabilcoin kullananlar olmak üzere RSK kullanıcılarının da işine yarayacaktır.

Bitcoin DeFi hareketi, DeFi 2.0 için bir sonraki büyük adım olarak kabul ediliyor. Bu bağlamda, Bitcoin ağının zaman içinde test edilmiş güvenliği ve likiditesi ile eşleştirilen stabilcoins ve DeFi ürünleri paketi ile RSK, Ethereum’un artan sorunlarına alternatif arayan geliştiriciler için bir çözüm olarak kendisini konumlandırdı.

Teknik düzeyde, RSK tam EVM (Ethereum Sanal Makinesi) uyumluluğu sunar; bu, geliştiricilerin Solidity tabanlı dApp’lerini (merkezi olmayan uygulamalar) temel kodda önemli herhangi bir değişiklik yapmadan Bitcoin’e sorunsuz bir şekilde aktarabileceği anlamına gelir. Bitcoin ile iki yönlü sabitleme, geliştiricilerin hem RSK hem de Bitcoin ağlarının özelliklerinden yararlanmalarını sağlar.

Ölçeklenebilirlik söz konusu olduğunda, Ethereum genellikle ağ tıkanıklığına bağlı olarak daha yüksek olabilen 30 TPS (saniyede işlem) verim sunar. Aynı zamanda, RSK, depolama alanını azaltmadan veya ademi merkeziyetçilikten ödün vermeden 100 TPS’ye kadar sunar. Aynı şekilde gaz ücretleri açısından da RSK, 42x daha düşük Ethereum’un ortalama gaz ücretlerinden daha fazla.

Güvenlik açısından, PoS (Proof-of-Stake) konsensüs mekanizmasını takip eden blok zincir ağlarının çoğu, DeFi platformlarındaki son saldırı dizisinden de anlaşılacağı gibi, siber saldırılara eğilimlidir. Öte yandan, Bitcoin ağı en güvenliler arasında yer alıyor çünkü Bitcoin ağını devralmak, hash oranının en az %51’ini yöneten bir taraf içeriyor. Hash oranı artmaya devam ettikçe bu giderek daha zor görünüyor. RSK, Bitcoin ağının toplam hash oranının yaklaşık %50’si ile güvence altına alınmıştır ve bu da onu, Bitcoin’e karşı savunma açısından en güvenli akıllı sözleşme platformu haline getirir. %51 saldırı.

RSK’nın Kurucu Ortağı ve IOVlabs CEO’su Diego Gutierrez Zaldivar, BTC ile sabitlenmiş stabilcoin kullanmanın faydalarının altını çizerek, “Bitcoin en likit kripto varlığı ve bir değer deposu olarak kabul ediliyor. Bu nedenle DeFi protokollerinde kullanabileceğiniz en iyi teminat şekli olduğunu düşünüyorum. USDT gibi bir sabit para kullanıyorsanız, üçüncü taraf riskine açıksınız.

RSK’nın gücü, potansiyel olarak elde edebileceğimiz özelliklerin bir kombinasyonunda yatmaktadır: en üst düzeyde güvenlik, yüksek düzeyde merkeziyetsizlik, yüksek ölçeklenebilirlik ve düşük maliyet.”

Şimdiye kadar, RSK ekosistemi, 134 milyon doların üzerinde bir TVL (Toplam Değer Kilitli) biriktirdidiğerleri arasında MoneyOnChain (MOC), Sovryn ve BabelFish gibi en yüksek performanslı sabit para projelerinden bazılarına ev sahipliği yapıyor.

bu Zincirdeki Dolar (DoC) Stabilcoin, MoneyOnChain tarafından sunulan birincil varlıklar arasındadır. BTC ile 1: 1 oranında teminatlandırılmıştır ve BTC’nin likiditesi onu desteklediğinden en iyi teminat arasında konumlanmıştır. Sonra orada Zincirdeki RIF Doları (RDOC), RIF On Chain DeFi platformunun sunduğu birincil varlıklardan biri. RDOC, RIF belirtecini teminat olarak kullanır ve ABD Doları ile 1:1 oranında sabitlenir.

RSK ekosistemi aynı zamanda XUSD, zincirler arası protokol BabelFish’in USD sabitli sabit parası. XUSD stabilcoin, birden fazla stabilcoin’in merkezi olmayan bir toplayıcısı ve dağıtıcısı olarak kullanılır ve temel akıllı sözleşme tarafından garanti edilen diğer herhangi bir stabilcoin ile 1:1 oranında takas edilebilir veya itfa edilebilir.

RSK’lar ile rDAI Ethereum’un yüksek işlem ücretlerine bir alternatif olarak ortaya çıkan stabilcoin, DAI’yi çok daha düşük gaz ücretlerine (işlem başına yaklaşık 15 sent) dönüştürerek, Ethereum ağı üzerinden DAI işlemi yapmaktan yaklaşık 80 kat daha ucuz hale getirebilirsiniz. Bu özelliklerin yanı sıra RSK ekosistemi aynı zamanda BRZ Brezilya Reali (BRL) ile 1: 1’de sabitlenen stablecoin.

Bunun üzerinde, körÇok para birimli bir stabilcoin DeFi platformu olan , aynı zamanda RSK akıllı sözleşmelerini kullanarak bireysel varlıklara sabitlenmiş geniş bir stabilcoin yelpazesi sunuyor. Yaygın olarak BD-Ahırları olarak bilinen bu sabit paralar, temel para birimi ile 1:1 sabitlenir. Örneğin, bir BD-Stabil USD ile sabitlenmişse, bUSD olarak temsil edilir. Avustralya Doları için bAUD, Euro için bEUR, Japon Yeni için bJPY vb.

Gelişen teknolojiler sayesinde, DeFi ekosistemi son birkaç yılda birkaç dönüşüm geçirdi. Kripto para piyasasının en güçlü direklerinden biri olan Stablecoin’ler, özellikle RSK’nın akıllı sözleşme yetenekleri sayesinde nihayet Bitcoin ekosisteminde yollarını buldukları için, DeFi 2.0’a devam eden geçişte kritik bir rol oynayacak.

[ad_2]

anlık kripto

Related articles

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img