Rusya, Mevcut Sandbox’lar İçi̇n Yasal Kri̇pto Öneri̇yor

Yerel medya ajansı Izvestia'ya göre, Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanlığı blok zincirinin ve kripto para birimlerinin yasallaştırılmasını amaçlayan “düzenleyici sanal alanlar” hakkında bir yasa tasarısı önerdi.

0
779

“Düzenleyici sanal alanlar” tasarısı geçen hafta Devlet Dumasına (Rusya Parlamentosu) sunuldu.  Belgede, yeni dijital teknolojiler tanıtılırken deregülasyondan yararlanabilecek sekiz sektör ele alınmaktadır.  Liste sağlık, ulaşım, uzaktan eğitim, ticaret, finans, inşaat, imalat ve kamu hizmetlerini içerir.

Blockchain ve kripto para birimleri söz konusu olduğunda, Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanlığı “Banka ve Bankacılık Faaliyetleri” ve “Merkez Bankası” ile ilgili mevcut yasalara bir dizi istisna öneriyor.  Bakanlık ayrıca kum havuzlarının katılımcılarının finansal kurumlara yönelik bir dizi gereksinimden muaf tutulmalarını önermektedir.

Tasarı onaylanırsa, sandbox katılımcıları para birimi düzenlemesi ve denetimini kolaylaştırmaya da güvenebilirler.  Bu kişiler, yerleşikler ile yerleşik olmayanlar arasındaki dövizli işlemlere ilişkin mevcut kuralları takip etmeme hakkına sahip olacaklardır.  Ayrıca, paranın ithalatı ve ihracatı kurallarına uyabilirler.  Tasarıda, Merkez Bankası yorum taleplerine yanıt vermese de Rusya Merkez Bankası’nın korumalı alanı izleyeceğini söylüyor.

RUSYA SANDBOXLARI NASIL ÇALIŞACAK?

Tanıdık olmayanlar için düzenleyici sanal alanlar, hükümetler ve düzenleyiciler tarafından kurulan, fintech’lerin ve diğer yenilik odaklı kuruluşların kontrollü bir ortamda canlı deneyler yapmasını sağlayan çerçevelerdir.  Düzenleme, yenilikçi teknolojilerin benzersiz, sıklıkla benzeri görülmemiş yönlerini dikkate almak için sıklıkla güncellenir ve manipüle edilir.

Rusya, düzenleyici sanal alanlar için bölgesel kısıtlamalar olmayacak.  Ekonomik Kalkınma Bakanlığı daha önce hem ülke genelinde hem de federal konularında düzenleyici sanal alanların kurulabileceğini vurguladı.

Bakanlık, kum havuzlarının hem hükümet hem de işletmeler için bir kazan-kazan olacağını söyledi.  İlki, denemeler başarılı olursa Rusya genelinde yeni düzenlemeleri hızla uygulayabilecektir.  Fintech’ler için bu, yasayı çiğnemekten korkmadan yeniliği test etmek için bir fırsat olacaktır.

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz