Skycoin nedir?

Skycoin, çok hırslı bir projedir. Sadece Bitcoin ile rekabet etmek isteyen bir kripto para birimi değil. Daha büyük bir amacı, tamamen merkezsizleştirerek kripto para odaklı bir dünyada interneti yeniden yaratmaktır . Platform, genel ağa katkıda bulunan farklı işlevler gerçekleştirmek için yerel Skycoin tarafından desteklenmektedir.

Skywire

Skycoin ekosisteminin ilk kısmı Skywire. Ekosistemin bu kısmı bir İnternet Servis Sağlayıcısı (İSS) olarak işlev görür. Skywire özeldir, yani internette gezinirken izlenemezsiniz. Kısacası, bir Sanal Özel Ağ (VPN). Çevrimiçi yaptığınız her şeyi sürekli olarak izleyen bir İSS için ödeme yapmak yerine Skywire topluluğu, gizliliğini ilk sıraya koyan internet hizmetlerine erişebilir.

Skywire ilerledikçe, kullanıcıların hem Skycoin hem de Coin Hours kazanabileceği kablosuz bir ağa (WMN) dönüşecek. Kullanıcılar bunu ağa bant genişliği ve depolama sunan donanım düğümlerini çalıştırarak yapabilirler. Skywire kullanıcıları da alınan kararları belirler. Ağ, kötü amaçlı düğümlerin ağdan gönderilebildiği bir ‘Güven Web’ sisteminde çalışır. Bir düğümün sürgün edilebilmesi için topluluktan toplu sözleşmeye varılması gerekir.

Skyminer

Skyminer donanım özel bir VPN sunucusu gibi davranan güçler olduğunu Skywire ağı. Skyminer donanımı, entegre bir yönlendiricinin ve ağ özelliklerinin yanı sıra bir Linux sunucusuyla üretilmiştir.

Donanım, bir parçası tehlikeye düşerse aynı makinedeki diğer hizmetlerin yapılamayacağı şekilde üretilmiştir. Bu ağda çalışan düğümler bir teşvik alır. Kullanıcılar ağın oluşturulmasına yardımcı olarak Skycoin teşvikini alabilirler.

Skyminer’da, düğümler izole edilir, yani her hizmet, çevresel hizmetlere yapılan saldırılardan bağımsız olarak çalışabilir. Skyminer donanımı, İnternet’e erişim sağlayarak ikinci bir özel tarama katmanı sağlar.

Skycoin

Toplam madeni para arzı 100 milyon ve tahrip edilemez. Skycoin açık bir şekilde dağıtılır. Halka ne kadar çok jeton verilirse, o kadar yavaş dağıtılır. Aslında bu, madenciler veya tüccarlar yerine topluma güç verir.

Madeni para arzının% 75’i ilk 25 milyon token dağıtılana kadar kilitlendi. İlk% 25 kullanılabilir olduktan sonraki her yıl için, kalan belirteçlerin yalnızca% 5’i kullanılabilir olacaktır. Bu oran Skycoin’in koduna yazılmıştır.

obelisk

Bitcoin, ‘ İş Kanıtı’ (PoW) olarak bilinen bir sisteme , Ethereum ise ‘Kanıt Kanıtı’na (PoS) dayanmaktadır . PoW sistemi, yoğun işlem görevleri gerçekleştiren ve yeni basılmış kripto para birimleri ile ödüllendirilen bilgisayarları içerir. Bir PoS, en büyük hisseye (servete) sahip olanlara öncelik verdiği için biraz farklıdır.

Skycoin her iki sisteme de güvenmiyor. Bunun yerine Obelisk konsensüs yöntemiyle çalışır. Dikilitaş yöntemi, düğümlerin bir ‘Güven Ağı’ (WoT) konsensüsüne dayalı olarak kabul ettiği bir algoritmadır. Etki, sonuçta WoT’yi oluşturan ağa yayılır.

Dikilitaş sıfır madencilik gerektirir,% 51 saldırıya karşı bağışıktır ve işlemler saniyeler içinde tamamlanabilir. Ağdaki her düğüm, ‘güvenilir’ olarak görüntülediği diğer düğümlerin listesine bağlanır. Düğümler, diğer düğümlerle olan bağlantı miktarına göre sıralanır. Bir anlamda popülerliğe göre sıralanırlar ve ‘güvenilirlikleri’ bu şekilde değerlendirilir. Her düğümün, bir kamu yayın kanalı olarak hizmet veren kendi genel blok zinciri vardır. Genel anahtarla tanımlanırlar, ancak yalnızca ona bağlı düğümler IP adresini bilir.

Bu sorun olmadan mutlaka gelmez. Düğümlerin birbirlerine ‘güvenmesi’ gerektiğinden, güç dengesi düğümlerin nasıl sıralandığına bağlı olarak merkezileştirilmiş veya merkezi olmayanlara doğru eğilebilir.

Algoritma, tamamen ölçeklenebilir ve hesaplamalı olarak ucuz olacak şekilde tasarlanmıştır. Bu da algoritmanın ve bütçe donanımında çalışmasına izin verir.

Dikilitaş, kötü niyetli düğümlerin bir organizasyonu tarafından koordine edilen saldırılara bile dayanabilir. Bunun nedeni, algoritmanın yinelemesiz olması, hızlı bir şekilde birleşmesi ve yedek bir ağda, hatta bir ağda çalışabilmesidir. Dikilitaş bir WoT temelinde çalıştığından,% 51’lik bir saldırı gerçekleşemez çünkü merkezi gücün konsolidasyonu olamaz.

Bozuk Para Saatleri

İşlemlere ilişkin belirli bir ücret yoktur, en azından parasal olmayan ücretler. Skycoin, nihayetinde ağın maliyetini artırdığı için işlem maliyetleri talep etmek istemez. Bunun yerine, işlem maliyetleri Para Saatleri tarafından karşılanır. Para Saatleri, Skycoin jetonunu kaç saat tuttuğuna bağlı olarak kullanıcılara verilir. Skyminers ağa hizmetler ve güvenlik sağlamak için Coin Hours olarak ödenir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin, Telegram kanalımıza katılın ve Facebook sayfamızı takip edin!

anlık kripto

Related articles

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img