Terra ve Fantom’un aksine, Solana ve Binance DeFi Gecikiyor

Önemli Çıkarımlar

  • DeFi’de kilitlenen toplam değer, daha geniş kripto pazarıyla birlikte düştü.
  • BNB Zinciri ve Solana özellikle sert darbe aldı.
  • Buna karşılık, Terra’ya kilitlenen toplam değer bugün tüm zamanların en yüksek seviyesinde.

Bu makaleyi paylaş

Solana ve BNB Zinciri genelinde merkezi olmayan finansta kilitlenen toplam değer, geçen yıl boyunca keskin bir düşüş gösterdi. Terra ve Fantom gibi diğer Katman 1 zincirlerindeki DeFi çok daha iyi sonuç verdi.

Alternatif Katman 1 Ağlarda DeFi

DeFi’de kilitlenen toplam toplam değer, son birkaç ayda düştü.

Buna göre Defi Llama’dan gelen verilerAralık 2021’deki 255 milyar dolarlık zirveden şu anda merkezi olmayan finans protokollerinde 210 milyar dolar kilitlendi. Düşüş, kripto para piyasasının genel olarak bir düşüş yaşamasıyla geldi.

Dünyanın en büyük akıllı sözleşme blok zinciri olan Ethereum, yaklaşık 115 milyar dolar yüzlerce DeFi uygulamasında dijital varlık değerinde. Bu, ETH’nin tüm zamanların en yüksek seviyesinde işlem gördüğü Kasım 2021’e göre %30’luk bir düşüşe işaret ediyor ve Ethereum’un kilitli değeri 163 dolar. Ethereum’un pazar payı için rekabet eden “alternatif Katman 1” blok zincirleri arasında kilitlenen toplam değerdeki değişiklik, büyük farklılıklar gördü.

Bazı ağlar, DeFi ekosistemlerinde kilitli olan toplam değerin son birkaç ayda azaldığını görürken, diğerleri başarılı oldu. Zorlu piyasa koşullarının ortasında Ethereum, bir numaralı DeFi merkezi olmaya devam ediyor.

BNB Zinciri ve Solana DeFi Sert Vurdu

Daha önce Binance Akıllı Zincir olarak bilinen BNB Zinciri, 2020’nin sonlarında çekiş kazanmaya başladığında Ethereum’a sert rekabet sunan tartışmasız ilk alternatif Katman 1 ağıydı. 2021’in başında, Binance tarafından işletilen zincir, Ethereum’un yükselişi ile popülerlik kazandı. gaz ücretleri birçok DeFi meraklısını fiyatlandırdı. Ocak-Mayıs 2021 arasında, ağda kilitli toplam değer 124 milyon dolardan 31 milyar dolara yükseldi.

Ancak Mayıs 2021, kripto pazarında keskin bir düşüş gördü. BNB Zincirindeki DeFi de düştü ve o zamandan beri düşüşte. Ekosistem, kilitli değerinin neredeyse %60’ını kaybetti ve şu anda yaklaşık 12,5 milyar dolar tutuyor. Defi Lama. BNB Chain’in merkezileşmesi, inovasyon eksikliği ve ağdaki çok sayıda saldırı dahil olmak üzere düşüşü açıklayabilecek birkaç faktör var. BNB Zinciri bir Ethereum klonudur, ancak yalnızca 21 doğrulayıcı ile çok daha merkezidir. Aave ve Curve gibi Ethereum DeFi zımbalarını, çok zincirli geleceği kucaklamak için net hamleler yapmasına rağmen ağda konuşlandırmaktan caydıran şey muhtemelen budur. BNB Zinciri, güvenilir bir DeFi ekosistemi olarak itibarını zedeleyen sayısız hack ve halı çekme olayından da rahatsız oldu. Bununla birlikte, BNB Zinciri, esas olarak PancakeSwap, Venus, Alpaca ve Ellipsis Finance gibi uygulamalarda kilitlenen büyük miktarda likidite sayesinde, kilitlenen toplam değer açısından hala ilk üç Katman 1 blok zinciri arasında yer alıyor.

Solana da son aylarda sert bir darbe aldı. Diğer birçok Ethereum rakibinden farklı olarak Solana, 2021’deki patlama artışına katkıda bulunan Ethereum Sanal Makinesi ile uyumlu değil. Ancak, SOL şu anda en yüksek seviyesinin %60 altında ve Solana DeFi’de kilitlenen likidite miktarı da azaldı. birkaç aydır düşüşte. Solana’ya kilitlenen toplam değer, Aralık 2021’deki en yüksek 14,9 milyar dolardan %50’nin üzerine düştü. 6.9 milyar dolar bugün. Solana’nın en iyi DeFi protokolleri – Sabre, Raydium ve Serum gibi – son aylarda keskin düşüşler yaşadı.

Solana ekosistemi de Şubat ayında Solana DeFi’yi Ethereum’a ve diğer Katman 1 ağlarına bağlayan bir köprü olan Wormhole’un saldırıya uğramasıyla büyük bir gerileme yaşadı. 322 milyon dolar. Solana ağı ayrıca, ağda birden çok kez tıkanmalara neden olan tekrarlanan spam gönderme sorunlarından kaynaklanan kendi sorunlarıyla da karşı karşıya kaldı. Solana sorunu çözmek için çalıştığını söylüyor.

Solana, 2021’de diğer kripto varlıkların çoğundan daha iyi performans gösterirken, son gelişmeler DeFi ekosisteminin geride kaldığını gösteriyor.

Terra ve Fantom Defy Dip

Bazı Katman 1 ağları, DeFi ekosistemlerinde kilitli toplam değeri korumak için mücadele ederken, diğerleri güçlü kaldı. Terra’da kilitlenen toplam değer, bugün DeFi alanının yaklaşık %11’ini oluşturan 23 milyar doların üzerinde tüm zamanların en yüksek seviyelerinde. Terra’nın DeFi ekosistemi, Ethereum’da bulunanlardan farklı bir dizi ürüne sahiptir. Amiral gemisi protokolü Anchor, borç verme ve borçlanma havuzlarında kilitli 11,5 milyar doların üzerinde bir değere sahip. Astroport ve Mirror Protocol gibi diğer önemli uygulamalar da pazarın düşmesine rağmen kullanıcıları cezbetti.

Çoğu büyük varlık yılın başında zorlanırken Ocak, Fantom’da DeFi için iyi bir ay oldu. FTM değer kaybederken bile, Fantom ağına kilitlenen toplam fonlar 4,9 milyar dolardan 12,8 milyar dolara fırladı. O zamanlar, Fantom’un ağ değerinin büyük bir kısmı, Daniele Sestagalli’nin yenilikçi bir “DeFi 2.0” projesi olarak lanse edilen algoritmik bir stabilcoin ve borç verme protokolü olan Abracadabra Finance’te kilitliydi. Abracadabra, Sestagalli tarafından inşa edilen bir başka proje olan Harikalar Diyarı, bir sorunla karşı karşıya kaldığında acı çekti. Hazine müdürünün eski bir hükümlü olduğu ortaya çıktıktan sonra büyük tartışma çıktı. Abracadbra’nın havuzlarından likidite akarken, Fantom kilitlenen toplam değerinde bir düşüş yaşadı. Şubat 2022’de 12.8 milyar dolardan 7 milyar dolara düştü.

Ancak Şubat ayında, saygın DeFi üreticisi Andre Cronje’nin merakla beklenen bir projesi olan Solidly’nin lansmanı da yapıldı. Lansman, Fantom’un yenilikçi tokenomikleri aracılığıyla kısmen kilitlenen toplam değerini geri kazanmasına yardımcı oldu. Solidly, Curve’ün öncülük ettiğine benzer bir oy-emanet sistemi kullanan yeniden temellenen bir DeFi protokolüdür. Cronje, Solidly’nin token airdrop’u için yalnızca Fantom protokollerinin uygun olacağını duyurduğunda, ağın kullanımı arttı. Solidly, SpookySwap ve Geist gibi büyük Fantom yerel uygulamalarının lansmandan yararlanmasıyla ağda 2,3 milyar dolar değerinde fon çekti. Fantom’a kilitlenen toplam değer şu anda 11.89 milyar dolar, tüm zamanların en yüksek seviyesinin yaklaşık %7 altında.

DeFi’nin Geleceği

Piyasa genelinde bir çöküş ve NFT’ler gibi diğer sektörlere artan ilginin ortasında, aktif kripto kullanıcıları uzun zamandır DeFi için sırada ne olacağını merak ediyorlardı. Synthetix ve Uniswap gibi erken dönem DeFi projeleri için yönetişim jetonları, son haftalarda yıllık en düşük seviyelere ulaştı ve 2021 boyunca Ethereum’a karşı düşüş eğilimi gösterdi. Piyasa düştükçe birçok DeFi protokolünde getiriler de düştü. Bununla birlikte, yüz milyarlarca dolarlık likiditeye sahip alan ve teknolojinin büyük vaadi ile DeFi’nin bir kez daha başarılı olacağına inanmak için iyi bir neden var. Her ana Katman 1 ağında gelişip gelişmeyeceği veya yalnızca bir veya iki ekosisteme akın edip etmeyeceği henüz görülmedi.

Açıklama: Yazma sırasında, bu özelliğin yazarı ETH ve diğer kripto para birimlerine sahipti. Andre Cronje, Crypto Briefing’de bir hisse sahibidir.

Bu makaleyi paylaş

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin, Telegram kanalımıza katılın ve Facebook sayfamızı takip edin!

anlık kripto

Related articles

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img