Token Satışları Nedi̇r, Nasıl Yapılır?

Bitcoin dahil olmak üzere binlerce kripto para şu an itibariyle hayatımızda. Günümüz kripto para piyasalarında günaşırı birçok yeni token de oluşturulmaya devam ediliyor. Peki bu token üreticileri ürettikleri tokenleri nasıl ve nerelerde satıyorlar?

Token satışları başlığı altında incelenebilecek ilk kısım ICO (Initial Coin Offering/ İlk Koin Teklifi) olarak göze çarpıyor. Eğer ki yeni bir koin ürettiyseniz ve henüz tanınırlığınız düşükse borsalarda da listelenmemişsinizdir demektir. Bu gibi durumlarda üretilen koinlerden doğrudan BTC, ETH gibi öncü kripto paraları kazanmak için koin sahipleri bu yola başvuruyorlar. Birebir alıcı-satıcı görüşmeleriyle veya sabit bir fiyat üzerinden isteyen alıcılara manuel olarak koin satışı, ICO’ların en temel özellikleridir. Yatırımcılar da geleceği olan veya geleceği olduğuna inandıkları koinlere fiyatları daha da yükselmeden sahip olma amacıyla ICO’lara alıcı olarak katılırlar. Peki Token Satışı için başka yollar yok mu? Elbette var…

Bir diğer bilinen token satış yolu IEO (Initial Exchange Offering / İlk Borsa Teklifi). Bu kısımda ise koin tanınırlığı nispeten sağlanmış, koyulan hedefler bir bir yerine getirilmekte. Anlaşılan borsa ile koin sahibi arasında belirlenen koin miktarı, belirlenen borsada yine bir sabit fiyat üzerinden satışa sunulur. IEO durumunda genel amaç koin tanınırlığını arttırmaktan ziyade mevcut piyasa hacmini arttırmaktır. Zaten alım satımı mümkün olan koinler genellikle anlık fiyatlarına yakın ama nispeten daha düşük fiyatlarla satışa sunulurlar ki borsayı kullanan tüm kullanıcıların alma ve projeye destek olma şansları olabilsin.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin, Telegram kanalımıza katılın ve Facebook sayfamızı takip edin!

anlık kripto

Related articles

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img