Veri madenciliği ve kriptografik sağlama işlevleri için yeni başlayanlar kılavuzu?

Giriş

Tek seferde tam bir Bitcoin satın almak biraz pahalı olabilir, değil mi? Ancak ticaret, kripto para kazanmanın tek yolu değildir. Bu kılavuzda, hem veri madenciliği hem de kriptografik sağlama işlevlerinin temelleri incelenecektir.

İlk olarak, yeni bir kripto para birimi basıldığında, fiziksel olarak gerçekleşmez. Daha ziyade, bir kriptografik bulmacayı çözmek için bir ödül. Böyle bir senaryoyu hayal etmenin en kolay yolu, veri madencisinin ‘dijital muhasebeci’ rolünü oynadığını düşünmektir.

Bir cüzdanda işlem yapıldığında, o paradaki ağdaki herkese yayınlanır. Ancak, bu işlemin blockchain’e eklenebilmesi için, kullanıcıların madeni para ile ilişkili şifreleme bulmacalarını çözmek için madencilik yazılımı kullanıyor olması gerekir. Bu süreç sonuçta madenciyi yeni çıkmış madeni paralarla deftere yeni bir işlem eklediği için ödüllendirir.

Örneğin, Bitcoin hem kripto para biriminin hem de ağın adıdır. Veri madenciliğinden Bitcoin almaya çalışan madenciler tipik olarak bir araya gelerek yazılımı toplu olarak çalıştırarak kriptografik bulmacayı çözmeye çalıştılar. Bu genellikle ‘havuz’ olarak bilinir ve havuzun bir üyesi bir sonraki bloğu doğru şekilde eklerse, ödülü havuzun geri kalanıyla paylaşırlar.

Bununla birlikte, bir madeni para ağındaki madencilik bulmacalarından birini kırmak, madencilik için kullandığınız donanımdan muazzam miktarda güç ve deneme yanılma gerektiriyor. Doğal olarak, hem yüksek güçlü bir teknoloji parçasına hem de madeni paraları madencilik için yüksek güçlü donanıma sahip bir grup insana sahip olmak iyi olur. Bu, bir madeni parayı kendi başınıza çıkarmanın imkansız olduğu anlamına gelmez, ancak oranlarınız çok düşük olacaktır.

Şifreleme karma işlevleri

Madenciliğin çalışma şekli öncelikle ‘kriptografik hash fonksiyonları’ olarak bilinen, bu da onu kriptografide kullanılmaya uygun kılan belirli özellikleri taşıyan özel bir fonksiyon türüdür.

Kısacası, bir kriptografik karma işlevi, keyfi boyuttaki verileri sabit boyuttaki bir bit dizesiyle eşleyen matematiksel bir algoritmadır. Sadece tek yönlü bir işlev olarak çalışacakları şekilde tasarlanmıştır, yani onları tersine çevirmek mümkün değildir. Bir kriptografik karma işlevinin çıktısından girdi verilerini yeniden oluşturmaya çalışmanın tek yolu, olası girdilerin kaba kuvvet aramasını denemek ve bir eşleşme üretmelerini ummaktır.

Bunun en büyük örneklerinden biri SHA-256’dır. SHA, Güvenli Karma Algoritması anlamına gelir. Bu özel tek yönlü işlev, herhangi bir uzunluktaki metni 256 bitlik bir dizeye dönüştürür. Metin (giriş verileri) genellikle mesaj  olarak adlandırılırken , karma değeri (çıkış) mesaj özeti olarak bilinir .

Giriş verilerinde herhangi bir değişiklik meydana gelirse, sadece tek bir karakter olsa bile, çıktıyı o kadar kapsamlı bir şekilde değiştirir ki, iki karma değer görünüşte ilişkisiz görünecektir.

İdeal şifreleme sağlama işlevinin beş ana özelliği vardır

 • deterministik; aynı mesaj her zaman aynı karma ile sonuçlanır
 • Herhangi bir mesajın hash değerini hesaplamak için hızlı
 • Tüm olası mesajları denemek dışında hash değerinden bir mesaj oluşturmak mümkün değildir
 • Mesajda yapılan küçük bir değişiklik karma değerini öyle değiştirmeli ki yeni karma değeri eski karma değeri ile ilişkili görünmüyor
 • Aynı hash değerine sahip iki farklı mesaj bulmak mümkün değil

Madenciliğe başlamak için neye ihtiyacınız var?

 • Bozuk para cüzdanı veya özel veritabanı
 • Ücretsiz madencilik yazılım paketi
 • Çevrimiçi madencilik havuzuna üyelik
 • Tam zamanlı internet bağlantısı
 • Donanım kurulum yeri
 • Güçlü bir işlemci ile madencilik için tasarlanmış masaüstü bilgisayar
 • Bilgisayarınıza soğuk hava üfleyen bir ev fanı, böylece aşırı ısınmaz
 • Özel işleme cihazı

Diğer uygulamalar

Şifreleme karma işlevleri, özellikle dijital imzalar, ileti kimlik doğrulama kodları (MAC) ve diğer kimlik doğrulama biçimlerinde birçok bilgi güvenliği uygulamasına sahiptir. Onların uygulaması bundan daha da fazla. Ayrıca, karma tablolardaki verileri dizine eklemek, parmak izi yazdırmak, yinelenen verileri veya benzersiz dosyaları tanımlamak için ve yanlışlıkla veri bozulmasını tespit etmek için başka bir önlem olarak sıradan karma işlevleri olarak da kullanılabilirler.

Bu rehberden bir şey alacaksanız, madenciliğin kripto paraları elde etmek için kesinlikle uygun bir seçenek olmasına izin verin. Başlangıçta, verimli bir şekilde çalışabilecek uygun donanımı toplamak gibi bir miktar fon gerektirebilir, ancak sonunda başarılı olursanız, küçük bir servet madenciliği yapabilirsiniz. Ayrıca, veri madenciliği ile ilgileniyorsanız, bir havuzda madencilik yapmayı unutmayın!

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin, Telegram kanalımıza katılın ve Facebook sayfamızı takip edin!

anlık kripto

Related articles

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img