Yeni Başlayanlar İçin Mutlaka Bilinmesi Gereken Kısaltmalar

Kripto para piyasalarında henüz yeni iseniz, özellikle çeşitli sosyal medya platformlarında sıklıkla kullanılan bazı kısaltmaları ilk defa duyuyor olabilirsiniz. İşte bu konuda sizi aydınlatacak bir yazıyla karşınızdayız.

KYC: İngilizcesi ‘’Know Your Customer’’ olarak bilinen bu kısaltma, kullanıcıların kendilerini borsaya kanıtlamak amacıyla kimlik, pasaport, ehliyet gibi çeşitli resmi evraklarını borsaya gönderip onaylamaları esasına dayalı bir formüldür. Her borsaya göre farklılık göstermekle beraber çoğu borsa sadece bu resmi evraklarla yetinmeyip sizden, bu evrak ve mevcut tarihin yazılı olduğu bir kağıtla da özçekim yapmanızı isteyecektir. Kısacası tamamen güvenlik adına uygulanan bir prosedürden ibarettir. Ancak KYC doğrulaması yapan kullanıcıları için borsalar bazı avantajlar da sunuyorlar. Özellikle bazı kampanyalara ve ticaret yarışmalarına katılmanın ön koşulu olarak KYC doğrulamasının yapılması isteniyor. Ayrıca KYC doğrulamış kullanıcılar bir gün içerisinde daha fazla kripto para çekme, daha hızlı müşteri servisi alma gibi diğer haklara da sahip oluyorlar.

AMA: İngilizcesi ‘’Ask Me Anything’’ olarak bilinen bu kısaltma, kullanıcıların çeşitli kişilere sorular sorması ve proje hakkında kafalarındaki soru işaretlerini kaldırmaya yöneliktir. Özellikle Telegram gruplarında organize edilen bu yarışmalar sonucunda en iyi soruları soran ve sorusu cevaplanan bazı kullanıcılara da çeşitli ödüller dağıtılmaktadır. Borsa veya token gruplarında, projenin CEO’su veya CFO’su gibi yüksek pozisyondaki kişiler tarafından cevaplanan sorular sayesinde hem ödül kazanma hem de proje hakkında detaylı bilgiye sahip olma şansınız bulunuyor.

HODL: Kripto dünyasında adım attığınız andan itibaren her yerde rahatlıkla görebileceğiniz bu terim aslında bir kısaltma değil, yanlış yazılan ‘’HOLD’’ kelimesinden gelmektedir. Anlam olarak ‘tutmak, saklamak’ gibi karşılığı olan bu kelime çoğunlukla uzun vadeli yatırımcılar tarafından kullanılır. Anlatılmaya çalışılan ise anlık al-sat yapmaktan ziyade uzun vadeli düşünüp aldığı kripto birimini saklayacağını belirtmektir. Ayrıca bazı kullanıcılar tarafından da satın alındıktan sonra yüksek oranlarda düşen kripto para birimleri için uzun süre saklanacağı ve ileride çok daha değerleneceğini belirtmek için kullanılmaktadır.

 

P2P: İngilizce karşılığı ‘’Peer-to-Peer’’ olan bu kısaltma aslında blok zincir ve kripto paraların temel felsefesini de oluşturmaktadır. Burada asıl anlatılmaya çalışılan durum, herhangi bir banka veya üçüncül kişiye ihtiyaç duymadan herhangi iki kişi arasında para gönderiminin gerçekleştirilmesidir. Kripto paraların ortaya çıkış döneminin 2008 global krizine denk geldiğini ve bankaların o zamanki konumunu göz önüne aldığımızda aslında bu teknolojinin ne kadar gerekli olduğunu daha iyi anlayabiliriz.

Arbitraj: Bu kelime aslında herhangi bir kısaltma değildir ve İngilizcesi de ‘’arbitrage’’ kelimesinden gelmektedir. Özellikle bazı kripto para birimleri için herhangi iki borsa arasında fiyat farkı bulunuyor ve bu iki borsa arasında gönderim mümkün ise, ucuz borsadan alıp pahalı borsada satma esasına dayanan bir yöntemdir. Geçmiş yıllarda, yeterli likiditeye sahip olamayan kripto dünyası için kaçınılmaz bir nimet olan arbitraj olayı son zamanlarda popülerliğini kaybetmiş ve genelde dolandırıcıların sık başvurduğu bir yöntem haline gelmiştir.

SL: ‘’Stop Loss’’ öbeğinin İngilizce kısaltılmış halidir. Satın alınan kripto para birimi sürekli düşüyorsa, daha fazla zarara uğramak istemeyen kullanıcıların belirli bir seviyenin altına inen kripto paraları için satış emri girmesine yarayan araçtır. Özellikle Bitcoin fiyatının aşağı veya yukarı çok büyük hacimlerle dalgalandığı zamanlarda tüm bakiyenizin bir anda eriyip kaybolmaması için elzem bir araçtır.

PnL: ‘’Profit and Loss’’ öbeğinin kısaltması olarak bilinir. Özellikle kaldıraçlı işlemlere uygun platformlarda ticaret yapan kullanıcıların bilmesi gereken bu kısaltma, mevcut pozisyonunuz ne kadar artıda veya ne kadar ekside olduğunu gösterme amaçlı kullanılmaktadır. Genellikle kazançlarınızı yeşil, kayıplarınızı ise kırmızı renkle gösterme eğilimi bütün piyasada yaygındır.

OTC: Kripto para birimleri şu an için herhangi bir menkul veya emtia olarak kabul görmediğinden bunların arasında gerçekleştirilecek alım-satım işlemleri için de mevcut borsalardan ziyade ayrı platformlar gerekmektedir. Bu işlemlerin uygulandığı platformlara da kısaltması OTC olan ‘’Over the Counter’’ platformlar ismi verilmiştir.

Sizlerin de anlamını öğrenmek istediğiniz başka kısaltmalar var ise, bu yazının altındaki yorum bölümüne yazarsanız bu konuda ikinci bir açıklama yazısı için bize de fikir vermiş olursunuz.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin, Telegram kanalımıza katılın ve Facebook sayfamızı takip edin!

Yazar : Eren D.

anlık kripto

Related articles

2 Comments

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img